Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ufuk Oktay
Ufuk Oktay
1,640 UP
Üye
6

Işık evrenin sınırında birikir mi?

evren lokal olarak ışık hızından hızlı gidemiyorsa, genişleme ile aynı yöndeki ışık belirli süre sonra evrenin sınırına yetişmez mi
490 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Alperen Zenbilci
Alperen Zenbilci
4,305 UP
ortaokul öğrencisiyim 7. sınıfa gidiyom

Hayır çünkü 46 milyar ışık yılı uzaktaki parçacık ufku evrenin ışık hızıyla yayılan neden-sonuç ilişkisiyle bizimle bağlantıda olan en uzak noktasıdır. Parçacık ufkunun içinde kalan her şeye gözlemlenebilen evren deriz. Görülen evren demiyoruz çünkü yukarıda gördüğünüz gibi gözlemlenebilir evrenin tamamını göremiyoruz. GN-z11’den daha uzak galaksilerin ışığı bize milyarlarca yıl sonra ulaşacak. Gözlemlenebilir evrenin yarıçapı derken Dünya’yı evrenin merkezi olarak kabul ederiz; çünkü Dünya’da yaşıyoruz. Öyleyse gözlemlenebilir evrenin yarıçapı olan 46 milyar ışık yılı da doğru uzaklıktır. Bu teknik bir terimdir. Nitekim evren sürekli genişliyor ve bugün gözlemlenebilir evrenin sınırında olan galaksiler birkaç milyar yıl sonra dışına çıkarak bize 46 milyar ışık yılından daha uzak olacak.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
184K UP
Bilim ve felsefe okuru

Eğer mega evren küresel veya dairesel bir yapıda ise ışık uzun mesafelerde yol alırken mutlaka (az da olsa veya fark edilemeyecek düzeyde de olsa) eğri bir yol izler. Yani bu durumda zaten sınırda birikemez çünkü ışık yeterli menzile sahip olsa ve yeterlik süre olsa küresel yapıdaki bir evrende başladığı yere mutkaka dönmek zorunda olur. Yani bu durumda evrenin ulaşılabilir bir sınırı olmayacaktır ve de sınıra evrenin içindeki herhangi bir şey ulaşamaz. Evrenin küresel eğri yapısı sınıra ulaşmaya engel olacaktır. Bu durumda tıpkı Dünyanın yüzeyi gibi bir sınır bulamazsınız veya sınıra erişemezsiniz. Son olarak mega evrenin küresel yapıda olması dışında başka bir şey düşünmek zor. Evren şişen bir noktadan oluşmuşsa mega boyutta küresel olması dışında olasılık mantıken yok.

144 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close