Puan Ver
6
Puan Ver

Işık bile bir karadeliğin kütle-çekiminden kurtulamıyorsa; karadelik içine çektiği cisimlerin veya atomların enerjilerini nasıl tüketiyor?

Yıldızlar gibi büyük bir ısı ve ışık kaynağını yutabiliyorsa yuttuğu yıldızdaki büyük enerjiyi nasıl tüketebiliyor ve bu enerjinin karadeliğe ne gibi bir etkisi vardır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Kara delikler ultra yoğun cisimlerdir aslında kara delik olarak gördüğümüz görsellerde ki o karanlık bölgeninde içinde bulunurlar ve hacim olarak çok küçüktürler. Hacim olarak çok küçük ve kütle olarak çok büyük olmaları onlara uzay zamanı bükmeye çok elverişli hale getirir. Bunun sonucunda ışığı bile büküp yutabilecek kadar güçlü bir kütle çekimine sahip olurlar.

Kara delikler kendilerine çektikleri her şeyi yapısal olarak bozar ve olabildiğince yoğunlaştırır. Adeta kendine ekler yani tüketmez. Örnekle sıcak suya buz attığını düşün buz erir su olur ve suyun miktarı artar gibi. İçine aldığı şeyler yok olmaz sadece farklı bir faz durumunda kara deliğe eklenmiş olur. Profesyonel olmayarak verdiğim bu cevapta umarım hata yoktur bildiklerim bu şekilde. Saygılarımla..

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hedefe ulaşmamı mümkün kılan tek şey azmimdir.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder