Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hüseyin Mert Demir
Üye
4

Işığın atomları var mıdır? Varsa ışık atomunun elektronu ışık hızından daha hızlı değil midir?

646 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Mevlüt Can Ay
Öğrenci

Işığın atomları yoktur çünkü ışık elektromanyetik dalgaların bir formudur. Işığın temel bir parçacığı yoktur, çünkü ışık bir madde değildir. Bunun yerine, ışık enerji taşıyan elektromanyetik dalgalar olarak kabul edilir.

Elektromanyetik dalgalar, elektrik ve manyetik alanların birleşiminden oluşan enerji taşıyan dalgalardır. Işık da bu tür bir elektromanyetik dalga türüdür. Farklı dalga boylarına sahip olan ışık, görünür ışık spektrumunun yanı sıra radyo dalgaları, mikrodalgalar, kızılötesi ışık, ultraviyole ışık, X ışınları ve gama ışınları gibi diğer elektromanyetik dalga türlerini içerir.

Işığın temel bir parçacığı olan fotonlar vardır. Fotonlar, elektromanyetik alanlarda enerji taşıyan parçacıklardır. Işığın bir formu olan elektromanyetik dalgalar, bu fotonlar tarafından taşınan enerji nedeniyle meydana gelir.

Tüm Reklamları Kapat

Fotonlar, bir tür madde olmayan parçacıklardır, yani atomlardan oluşmazlar. Ancak, ışık bir enerji formu olarak var olduğunda, bu enerjiyi taşıyan parçacıklar olarak düşünülen fotonlar mevcuttur. Fotonlar, elektromanyetik spektrum boyunca farklı enerji seviyelerine sahip olabilir ve bu farklı enerji seviyeleri, fotonların renklerine veya elektromanyetik dalgaların frekanslarına karşılık gelir.

Fotonun en bariz özelliklerini şöyle sayabiliriz: Durgun kütlesi sıfırdır; ışık hızıyla gider; ışık hızıyla gittiği için fotonlar için zaman durgundur; etkileşimlere parçacık olarak girebilir ancak dalga olarak yayılır; E=h x f, p=h/l ve E=pc bağıntılarına uyar; kütlesi sıfır olduğu halde, diğer parçacıklar gibi kütle çekiminden etkilenir (Kütleçekiminin kütleli cisimler etrafındaki uzay-zaman dokusunu bükmesinden dolayı ışık da bu uzay-zaman içinde hareket eden bir dalga/parçacık olduğu için, bükülen uzay zaman dokusundan etkilenir.) Zamandan etkilenmediği için evrim geçirmeyen tek fenomendir.

Bu nedenle, ışığın atomları yoktur; ancak, ışık etkileşime girebileceği ve malzeme içinde absorbe edilebileceği için, ışığın maddeyle etkileşimleri gözlemlenir.

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Fotonlar Kütlesizse, Kütleçekiminden Neden Ve Nasıl Etkileniyorlar?. (2 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 31 Aralık 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ekrem Ergil
Ekrem Ergil
2,109 UP
Lise Öğrencisi

Işık, bir foton demetidir, atomdan oluşmaz. Işık hem bir parçacık hem de bir dalga özelliğine sahip garip bir şeydir. Diğer dalga boyları gibi ışık da madde de değildir. Çünkü madde olabilmesi için bir şeyin kütlesi ve hacmi olması gerekir. Ancak ışığın kütlesi ve hacmi de yoktur. Bunu okuyan kişi, bunu okurken "Kütlesizse ışık nasıl karadelikten kaçamıyor" sorusu da aklına gelmiştir. Çünkü Newton' un kütle çekim formülüne göre Fnet=(m1*m2)r2'dir. burada Fnet iki cismin birbirlerine karşı uyguladığı kütle çekim kuvveti, m1 birinci cismin kuvveti, m2 ikinci cismin kuvveti, r2 ise birbirleri arasındaki mesafenin karesidir. Burada kütlelerin biri 0 ise ışık neden karadelikten nasıl kaçamıyor diyebilirsin. Burada Einstein'ın genel göreliliği karşılıyor. Genel göreliliğe göre uzay düz değildir ve kütlesi olan her şey uzayı büker. Uzayda hareket eden ışığın yolu büküldüğü için o yolda hareket eden ışık da o cismin kütle çekimine uğrar. Bunu kütlesi olan her şey uygular, sen bile. Peki ışığın enerjisi var mıdır? Evet, vardır. İlk olarak bildiğiniz gibi ışığın hızını bulurken normal hızdan farklı bir formül kullanırdık. c(ışık hızı)=f(frekans,1/zaman)*λ(dalga boyu,mesafe). ama bir de bu var λ=h/mc. Yani dalga boyu, planck sabiti bölü momentum. Bu formüllerle biraz oynarsak, c=(h/mc)*f ->f=c/(h/mc)->f=(c*mc)/h -> f=mc2/h. yani f=E/h ->E=f*h. Yani ışığın enerjisi frekansa bağlıdır.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İmran Yimit
LİSE ÖĞRENCİSİ

Işık iki tane fiziksel olgu olarak tanımlana bilir elektro manyetik dalga ve kuvvet taşıyan parçacık(foton) bunda dalga parçacık ikiliği denir aynı anda hem parçacık hem de dalgadır fotonlar kütlesiz taneciklerdir bu yüzden ışık hızında giderler çünkü bir dalganın var olabilmesi için ışık hızında olması gerekir kütleli hiçbir parçacık ışık hızında olamaz çünkü bunun için sonsuz enerjiye ihtiyacımız olurdu daha detaylı bilgiler şu videoları önerebilirim.

https://www.youtube.com/watch?v=vtO4q32nEN0

https://www.youtube.com/watch?v=J8ISXd9C1qU

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close