Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

İş kavramının tanımlanması hangi ihtiyaçtan kaynaklanır?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Enerji, net bir tanım olmasa da iş yapabilme yeteneği olarak tanımlanmakta. Yani enerji zaten iş ile tanımlanmış bir büyüklük. İş yapıldığında kinetik enerji açığa çıkar. Yapılan iş kinetik enerjide değişime neden olur. Yani iş-kinetik enerji teoremi olarak bilinen teorem, işin zaten kinetik enerji ile ilişkisini ortaya koyuyor. Potansiyel enerji ise, iş yapabilme potansiyeli üzerinden tanımlanır. Örneğin h yüksekliğinde bulunan bir m kütlesi üzerine yerçekimi kuvveti bir iş yapma potansiyeline sahiptir. Cisim düştüğünde bu iş yapılmış olur. O zmaan da kinetik enerji açığa çıkar. Kısacası iş, mekanik enerji türleri arasındaki dönüşümün aracıdır ve aynı zamanda mekanik enerji kavramının da gerekçesi sayılabilir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Enerjinin tanımı fizikte kesin olarak formülize edilmiş olsa bile enerji ile ilgili somut bir kavram bulunmamaktadır. Enerji daha çok doğanın parası gibi çalışmakta, varlığını başka sistemler üzerindeki ölçülebilir etkilerden anlamaktayız.

İş kavramı da enerjinin özel bir adlandırılmasını temsil etmekle beraber formülü enerji denklemleri ile ifade edilir. İş, enerjiyi harcayan tarafın harcadığı enerji miktarıdır.

Örnek olarak bir taşı kaldırdığımızda taş üzerine iş yapmış oluruz. Aslında taşı kaldırmak için bir enerji harcamışızdır. Bu iş olarak tanımlanır. İş tıpkı enerji gibi güç x zaman ile orantılıdır. İş kavram olarak bir isimlendirmeden fazlası değildir.

Bu durumun bir benzeri potansiyel farkı kavramında ortaya çıkmaktadır. Elektrikte Volt, Gerilim, Potansiyel Farkı, Voltaj gibi ifadeler aynı şeyleri anlatmakla birlikte farklı yerlerde farklı kullanım tanımlarına sahiptir.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben manevi miras olarak hiçbir nas-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş, kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır.”
Mustafa Kemal Atatürk