Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

İş kavramının tanımlanması hangi ihtiyaçtan kaynaklanır?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Enerji, net bir tanım olmasa da iş yapabilme yeteneği olarak tanımlanmakta. Yani enerji zaten iş ile tanımlanmış bir büyüklük. İş yapıldığında kinetik enerji açığa çıkar. Yapılan iş kinetik enerjide değişime neden olur. Yani iş-kinetik enerji teoremi olarak bilinen teorem, işin zaten kinetik enerji ile ilişkisini ortaya koyuyor. Potansiyel enerji ise, iş yapabilme potansiyeli üzerinden tanımlanır. Örneğin h yüksekliğinde bulunan bir m kütlesi üzerine yerçekimi kuvveti bir iş yapma potansiyeline sahiptir. Cisim düştüğünde bu iş yapılmış olur. O zmaan da kinetik enerji açığa çıkar. Kısacası iş, mekanik enerji türleri arasındaki dönüşümün aracıdır ve aynı zamanda mekanik enerji kavramının da gerekçesi sayılabilir.

Teşekkür
Paylaş
1

Enerjinin tanımı fizikte kesin olarak formülize edilmiş olsa bile enerji ile ilgili somut bir kavram bulunmamaktadır. Enerji daha çok doğanın parası gibi çalışmakta, varlığını başka sistemler üzerindeki ölçülebilir etkilerden anlamaktayız.

İş kavramı da enerjinin özel bir adlandırılmasını temsil etmekle beraber formülü enerji denklemleri ile ifade edilir. İş, enerjiyi harcayan tarafın harcadığı enerji miktarıdır.

Örnek olarak bir taşı kaldırdığımızda taş üzerine iş yapmış oluruz. Aslında taşı kaldırmak için bir enerji harcamışızdır. Bu iş olarak tanımlanır. İş tıpkı enerji gibi güç x zaman ile orantılıdır. İş kavram olarak bir isimlendirmeden fazlası değildir.

Bu durumun bir benzeri potansiyel farkı kavramında ortaya çıkmaktadır. Elektrikte Volt, Gerilim, Potansiyel Farkı, Voltaj gibi ifadeler aynı şeyleri anlatmakla birlikte farklı yerlerde farklı kullanım tanımlarına sahiptir.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya büyülü bir yer değil. Dünya'yı en büyüleyici kılan gerçek tam olarak da bu!”
Sean Carroll
Geri Bildirim Gönder