Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Irkların kendine ait bir özelliği olabilir mi?

Genelleme yaparak sorumu soracağım. Çeşitli ırklar belirli alanlarda daha başarılı örneğin yahudilerin büyük kısmı para ve iktisat konuları, asya civarındaki insanların mesleklerine olan bağlılığı, Güney Amerika ve bazı Afrika ülkelerinin rahat tavırları vs. bunlar ırkların baskın özelliği olabilir mi?
210 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Skrik Munch
Skrik Munch
4,299 UP
Tıp Öğrencisiyim

Merhabalar, maalesef biraz sorunuzun dışına çıkarak cevaplandırıcam. Irk terimi 17. yy öncesi sadece aynı dili konuşan insanlar için kullanılmış ve bilimsellikten uzak bir terim. 2017 yılında yapılan bir araştırmada antropologların %86'sı insan popülasyonunda biyolojik ırkların var olmadığını savunmuş. Dolayısıyla yazımın geri kalanında uzun süre aynı kültürü paylaşmış ortak paydaları olan toplumlardan söz edicem. Sözü edilen özelliklerin hepsi bu toplulukların yaşamış ve tecrübe etmiş anılarından oluşan özellikler. Örneğin "Yahudi toplulukları" yıllarca localara kafa yormuş, çocuklarını zanaatlara yönlendirmiş, kimsenin ayak basmadığı toprakları satın almış dolayısıyla ekonomik alanda gelişmiş kimselerdir. Tıpkı bizlerde olduğu gibi onlarda doğacak yeni nesillerine bu öğrendiklerini aktarmaya çalışacaktır. Lakin bu demek değildir ki her doğan birey bu konu da iyi olsun. Aynı şekilde "Asya kökenli topluluklar" yıllarca ağır disiplin sahibi otoriteler tarafından yetiştirilmiş bir kültüre sahip. Bir Yahudi bebekle Asyalı bir bebeğin ailelerini değiştirirsen bahsettiğin etkiler de aynı şekilde yer değiştirir. Dolayısıyla burda senin "ırkından" çok doğduğun evin yaşanmışlıkları ve yetiştirme tarzı devreye giriyor. İyi günler dilerim :))[2]

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Irk Nedir? Biyolojik Olarak İnsan Irkları Var Mıdır?. (18 Temmuz 2022). Alındığı Tarih: 7 Eylül 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close