Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Irklara göre biyolojik silah üretmek mümkün mü?

Sonuçta her ırkta belli özellikler var peki bunlar ile sadece o ırkı etkileyecek biyolojik silahlar yapılması mümkün mü?
432 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Lu Ca
Lu Ca
32K UP
Konuyla ilgili

İnsan türünde biyolojik olarak "ırk" diye bir kategorizasyon YOK. Beyaz, siyah, Asyalı, Latin vb. dediğimiz grupların hiçbirine özgü tek bir biyolojik unsur olmadığı yani spesifik ırksal genlerden söz edilemeyeceği için (çünkü yok) nokta atışı yapabilen biyolojik bir silahın referansı başka bir şey olmak zorunda. Bu yazıyı ve ileri okumalarını okumalısınız.

Kaynaklar

 1. Agustín Fuentes. Race Is Real, But Not In The Way Many People Think. Alındığı Tarih: 10 Nisan 2023. Alındığı Yer: Psychology Today | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Eymen İnanç
Öğrenciyim.

Irklara göre biyolojik silah üretmek mümkün olabilir, ancak bu etik, yasal ve insani açıdan son derece tartışmalı bir konudur.

Biyolojik silahlar, mikroorganizmalar veya toksinler gibi biyolojik ajanlar kullanarak insanların sağlığına veya yaşamına zarar vermek için tasarlanmış silahlardır. Bu ajanlar genellikle bakteriler, virüsler veya mantarlar gibi mikroorganizmaların ürettiği toksinlerdir.

Irklara göre biyolojik silah üretmek, farklı genetik özelliklere sahip insan gruplarına özgü hastalıkları hedefleyebilir. Ancak, bu tür bir silahın üretimi, uluslararası anlaşmalarla yasaklanmıştır ve uluslararası toplum tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Ek olarak, biyolojik silahların kullanımı, sadece hedeflenen ırkı değil, aynı zamanda saldırgan tarafından da olumsuz etkilere neden olabilir. Özellikle, bir biyolojik saldırı sonucunda mikroorganizmaların hedeflenen ırk dışındaki insanlara da bulaşması muhtemeldir.

Sonuç olarak, ırklara göre biyolojik silah üretmek mümkün olsa da, bu tür bir silahın kullanımı kabul edilemez ve ciddi sonuçları olabilir. Uluslararası toplumun, bu tür silahların üretimi ve kullanımını engellemek için ortak bir çaba göstermesi gerekmektedir.

Kaynaklar

 1. Yapay Zeka. Chatgpt. Alındığı Tarih: 9 Nisan 2023. Alındığı Yer: OpenAI - ChatGPT | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close