Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Iq geliştirilebilir mi?

Psikolog gözleminde ölçüldüğü kadarıyla benim ıq 115 olduğunu gördüm. Ancak daha da artırmak istiyorum sanırım biraz takıntılıyım bu konuda????

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
3 Cevap

Evet,

İhtiyacınız olan tek şey beyninize egzersiz yaptırmak.

Yazma, Okuma, Bilim Kurgu filmleri izleme, Yeni hobiler edinme, Bulmaca çözme, rekabet oyunları oynama, Kültürel bakış açısını değiştirme, Yeni bilgiler öğrenme ve öğretme sayesinde...

Tam olarak buradan okuyabilirsiniz

Teşekkür (5)
Paylaş
6

İnsan beyni aynı kol kaslarına , bacak kaslarına benzer . Nasıl spor yapıp vücudunu geliştirebiliyorsan kendi zekanı , aklını meraklı olduğun konularda eğiterek geliştirebilirsin . (Kısa ve öz olduğunu düşünüyorum . Bu parantez içide 200 karakter sınırını geçmek için yazdım )

Teşekkür
Paylaş
3

Öncelikle, evet IQ geliştirilebilir.

Bunu nasıl yapacağına gelirsek; kitap okuma veya yazma, yeni bir dil öğrenme, yeni bir enstrüman çalmayı öğrenme, film ve dizi izleme (salt aksiyondan oluşan, göz zevkine hitap eden yapımlar tüketmekten ziyade daha kült ve sanatsal yapımları tüketerek bunları analiz etmek, değerlendirmek ve başkalarıyla tartışmak daha yararlı olur diye düşünüyorum). Ayrıca bunun için bazı özel egzersizler de var.

Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geleceğimizi en çok tehdit eden şey umursamazlıktır.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder