Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
5

İntihar, fikirlerin tür içine yönelik sağlığı ile ilgili bir doğal seçilim olabilir mi?

Örneğin oldukça depresif bir insanın intihar etmesi, onun bu duygularını ve duygularını sağlayan düşüncelerini başkalarıyla paylaşıp onların da varlığını tehlikeye sokmasına engeldir belki de. Böylece sağlıksız düşünceler yeterince sağlıksız olduğu zaman bireyi feda ederek yayılmaz.

2
139 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

ilk olarak söylememiz gereklidirki intahar hiçbir zaman doğru degildir intaharın bu yönden seçilim başkısı yoktur intahar vakaları ve olayları sadace kişinin kendişinden kaynaklıdır bu durumda soylemeliyiz ki buna yonelik bir dogal secilim yoktur ve secilim degildir son olarak size yardım etmeye calıstım bir hatam varsa afediniz

149 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Muhammed ishak narin, et al. (soru ve cevap, 2021). evrimagaci.org. Not: herhanği bir icerik sonucudaki bilği birikimi veya benzeri.

Bu soru biraz da özgür irade var mı sorusuna gelir ki buna da kesin bir yanıtımız yok. Örneğin depresif insanların intihar etmesi depresif düşüncelerin yayılmaması için ise düşünceler de kişilerin kendi iradelerinde olmaz o zaman. Veya daha önceden düşüncelerin sonuçlarının belirlendiği anlamına gelir ki zaten bu da düşüncelerin sonuçları belirli olacağı için düşüncelerle yapılacaklardan özgür irade olup olmadığı sonucuna çıkar. Bunun haricinde vücudun mutluluk veren hormonları veya beynin nöronları ile alakalı olduğuna da gidebilirsin bu noktada ancak bu da aynı soruya çıkar; Özgür irade denen şey var mı?

Bu konu hakkında uzun uzun açıklama yapamam çünkü bu tamamen felsefi bir soru ve benim bu yanıtım bilimsel bir yanıt. Bu yüzden de tek diyebileceğim şey şu aslında: Biz şuanda bilimle bu sorunun cevabını öğrenemediğimiz için kesin bir cevap veremeyiz ki sen de zaten "olabilir mi?" diye sormuşsun ve tabiki olabilir mümkün çünkü olduğu veyahut olmadığı kanıtlanmadığı için bilemeyiz. Bu da olabilir ama bilemeyiz sonucuna çıkar.

185 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatınızı harika bir şekilde harcamak istiyorsanız, sizden daha uzun süre yaşayacak bir şeyler yapın.”
William Jones
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku