Sorulara Dön
1
Genel ve Kategorisiz

İnternette neden istediğim şeylere ulaşamıyorum?

İnternetten bilgi edinemiyorum. Bilgi edinmek istediğim şeyleri arattığımda; objektif, mantıklı ve bilimsel hiçbir şey çıkmıyor karşıma (ingilizce aramalarda da pek farklı olmuyor. ) internetten nasıl doğru bilgi edinebilirim?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Bu sorunuzu bir kaç sene önce sormuş olsaydınız, size hak verir , yardımcı olabilmek amacıyla hangi konuda bilimsel ve güvenilir bilgiye ulaşmak istediğinizi sorardım. Sonra da ,araştırdığınız konuda güvendiğim bir kaynak varsa, onu sizle paylaşırdım. Muhtemelen de bulamaz ve hayal kırıklığı yaşardık .

Oysa ki artık şimdi tüm bunlar değişti. Bu hayata geçirilen bir ilke sayesinde mümkün olabildi . Bu ilkenin adı ise, uzun vade gelecekte, insanlık tarihi açısından önemli tarihsel etkilerinin olacağını tahmin ettiğim "AÇIK BİLİM AÇIK ERİŞİM" ilkesidir.

Hangi konuda bilgi arıyorsanız, tıp ,hukuk, mühendislik, din, felsefe , siyaset , tarih vs hiç fark etmez , google arama çubuğuna aradığınız konuyu yazdıktan sonra yanına dergipark ibaresi eklemeniz yeterli olacaktır .Yazdığınız konuda yayınlanmış ne kadar bilimsel tez, bilimsel araştırma, bilimsel makale varsa önünüze serilir. Aynı şekilde, sayın Doğukan Ertul'un vermiş olduğu link de, bu ilke çerçevesindedir.

Tüm bu hizmet, bilim insanlarına , araştırmacılara , öğrencilere ve ilgilenen sıradan insanlara, Tubitak bünyesinde oluşturulan ULAKBİM ( ULUSAL AKADEMİK AĞ ve BİLGİ MERKEZİ ) tarafından, kamu kaynakları ile üretilmiş tüm bilimsel araştırmaların, kullanılan yöntemlerin, yayınların, verilerin, yazılımların ve donanımların, ücretsiz olarak sunulabilmesi amacını taşımaktadır. Açık Bilim, işbirliğine dayalı ağlar aracılığıyla paylaşılan ve geliştirilen şeffaf ve erişilebilir bilgidir.

Açık Bilim felsefesinin bir başka bileşeni ise Açık Erişim kavramıdır. Açık Erişim "Bilimsel literatürün internet aracılığıyla finansal, yasal ve teknik bariyerler olmaksızın erişilebilir, okunabilir, kaydedilebilir, kopyalanabilir, yazdırılabilir, taranabilir, tam metne bağlantı verilebilir, dizinlenebilir, yazılıma veri olarak aktarılabilir ve her türlü yasal amaç için kullanılabilir olması" şeklinde tanımlanmaktadır.

Avrupa Birliği bu konuda çok ciddi adımlar atmaktadır; OpenAIRE adlı platform, Avrupa'daki üniversitelerde üretilen tüm araştırma, makale, kitap, yazılım gibi dokümanları neredeyse tüm dünyanın kullanımına sunmaktadır. Bu platforma tüm Avrupa ülkeleri ve Türkiye üyedir.

Ben elimden geldiğince bu bilgileri duyurmaya çalışıyorum . Çünkü insanların bir bölümünün halen daha bu olanaklar hakkında bilgisinin olmadığını gözlemliyorum. Bu sebeple, herkesin faydalanabilmesi adına sizler de mümkün olduğunca bu bilgiyi duyurun lütfen. Duyurun ki bilimle fethedelim karanlığı.

0
Teşekkür (2)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Esra Ataman Ozan Can Çağlar, et al. Açık Bilim Nedir, Açık Erişimden Farkı Nedir. (07 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 26 Şubat 2021. Alındığı Yer: Açık Bilim.Türkiye | Arşiv Bağlantısı

Ben güvendiğim kurumlar üzerinden yapıyorum okumalarımı. Mesela fosil, jeoloji ve antropoloji için Smithsonian'ın sayfası iyi. Genetik, moleküler biyoloji vs. için Nature Education var. Güncel sosyolojik gelişmelerle ilgili BBC çok iyi makaleler yayımlar. Fizik için CERN'in sayfası var. MIT ve Yale YouTube'da derslerini yayınlıyor vs..

Sizin özellikle aradığınız bir alan var mı?

135 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

https://scholar.google.com/

atığım linkte daha önce bu konu hakkıda yazılmış tez makale vb. ulaşabilirsin hem türkçe ingilizce gibi dil seçeneği olduğu için rahatça bulabilirsin. Tabi ingilizcen varsa internet derya deniz.

0
Teşekkür (2)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın