Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
4

İnsanlığın sonunu ne getirir?

-Süper volkankar -Son asteroit -Cıvık mantar -Donmuş virüs -Nükleer silahlar -Kaynayan yıldız-Güneşten daha büyük olan yıldız -Zamanın ve mekanın sonu teorisi -Yaklaşan ufo,uzaylı istilaları -Kara delikler
855 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Taylan Dursun
Taylan Dursun
37K UP
lise öğrencisiyim bir bilimseverim

Öncelikle harika bir soru cevabına gelicek olursak;

bu sorduğunuz sorunun çok fazla felsefik ve varsayımsal bir soru Yani birden fazla doğrudan ve dolaylı yoldan bir sürü yol var

Tüm Reklamları Kapat

 1. Aşırı avlanma
 2. Küresel ısınma
 3. Çevre Kirliliği
 4. Savaşlar
 5. Ekonomik Krizler
 6. yoksulluk
 7. Hastalık, Virüs gibi çeşitli hastalık

vb.[1]

174 görüntülenme

Kaynaklar

 1. https://www.facebook.com/bbcnews. İnsanlığın Sonunu Getirebilecek Varoluşsal Riskler Neler? - Bbc News Türkçe. (30 Mart 2019). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2022. Alındığı Yer: BBC News Türkçe | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Koralp Erin
Koralp Erin
135K UP
Astrofizik meraklısı...

İnsanlığın sonunu getirebilecek bir çok olay var aslında. Taylan arkadaşımız çok iyimser cevap vermiş buna ama o olayların neredeyse hiç biri insanlığın sonunu getiremez.

İnsanoğlunun sonunu getirebilecek olaylar, olasılığı en yüksekten en düşüğe doğru sıralayacak olursak:

Tüm Reklamları Kapat

1- Nükleer Savaş

Büyük çaplı bir nükleer savaş, nüfusun neredeyse yarısını yok eder. Kalan insanlar da, yer altında veya uzayda yaşamak zorunda kalır ama nükleer kış yüzünden yiyecek yetiştirmek veya bulmak imkansız olacağından, kalan nüfus da birkaç yıl içinde yok olur.

Tüm Reklamları Kapat

2- Biyolojik veya Kimyasal Savaş

İnsanı hedef alan bir virüs yaratılırsa ve kendini değiştirip mutasyona uğrarsa, bütün dünyaya bulaşması ve herkesi öldürmesi 2 yıl gibi kısa bir süre alır. Bunun Pandemi'den farkı, virüsün bir silah olarak yaratılmasıdır.

3- Katastrofik İklim Değişikliği

Bizim elimizde olmayan tamamen kozmik sebepler yüzünden değişen iklim, türümüzü de tehlikeye sokar. Dünya dönüşünün durması, manyetik alanın yok olması, güneşin yakıtını tüketerek hacminin artması vb.

4- Ekolojik Çöküş

Bilim adamları, Antroposen adı verilen yeni bir jeolojik dönem oluştuğuna inanıyorlar. Bu yeni çağda insanlar, gezegeni yaşanabilir kılan şeyleri hızla bozan, sera gazı konsantrasyonunu yoğunlaştıran ve deniz ekosistemlerinin sağlığına zarar veren birincil değişim ajanlarıdır.

5- Asteroit veya Kuyruklu Yıldız Çarpması

Bunu açıklamaya gerek yok, çünkü dinozorlardan biliyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

6- Yapay Zeka

Bir yapay zeka yaratırsak, bizi engel olarak görebilirler ki, bu çok büyük bir tehlike olur.

7- Diğer Olaylar

Dünya dışı akıllı yaşamın bize saldırması, gezegenimizin bir gamma ışını patlamasının önünde durması, güneş sistemimizin, galaksinin etrafındaki bir turu sırasında daha önce bilinmeyen tehlikeli bir alana girmesi vb.

Ek'teki kaynak bilimsellikten biraz uzak olsa da, bir fikir vermesi açısından okumanı tavsiye ederim. [1]

Kaynaklar

 1. Vox News. 10 Ways The World Is Most Likely To End, Explained By Scientists. Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2022. Alındığı Yer: Vox | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kenan Efe GÜRSOY
Müstakbel Fizikçi. (Öğrenci)

Dünyanın sonu için en muhtemel iki senaryo vardır birisi buzul çağı diğeri ise atomları bir arada tutan kuvvetlerin tamamen yok olması ve her şeyin bir anda bir avuç toz bulutuna dönüşmesi. her ne kadar ikinci senaryo daha havalı olsa da bunlardan buzul çağı diğerine göre çok daha muhtemeldir.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Georges Cuvier
Tıp öğrencisi

Dünyanın sonu ile insanlığın sonu farklı şeylerdir. İnsanlığın sonu görece daha kolay bir şekilde gelebilirken Dünyanın sonu için ya Güneşin Dünyayı yutması ya da dev bir göktaşının Dünyaya çarpması gerekir.

İnsanlığın sonu için en muhtemel 3 teknoloji(yeniden düzenlenmiştir.):

Tüm Reklamları Kapat

1.Gen mühendisliği ve biyolojik silahlar:

Gen mühendisliğiyle İnsandan daha üstün bir türün ortaya çıkması ve bu türün homo sapiens sapiensten başka bir tür sayılacak seviyeye gelmesi ve homo sapiensi ortadan kaldırması mümkün olabilir

Tüm Reklamları Kapat

Biyolojik silahlar doğal patojenlerden(virüs,bakteri,mantar) çok daha tehlikelidir.Çünkü insan müdahalesiyle genetiği değiştirilmiştir ve durdurulması çok zordur.Bu silahlar nükleer silahlardan çok daha tehlikeli ve öngörülemezdir zira kullananı da öldürürler.

2.Nükleer silahlar(çift taraflı nükleer yıkım):

Nükleer silahlar kullanıldığı bölgede yarattığı yüksek ısıyla hiçbir canlı bırakmaz ancak bu nükleer silahların sadece en küçük etkisidir çünkü radyasyon orayı yaşanamaz kılar hücresel yaşam bile geriler.Ancak nükleer savaşın göz önünde bulundurulmayan en büyük etkisi Dünyanın tamamını kaplayan ve on yıllar sürecek bir nükleer kışa sebep olacak olan radyoaktif toz bulutlarıdır.Bu nükleer kış sırasında Dünyaya güneş ışını giremez ve tarım biter. Sığınaklarda ve denizaltılarda hayatta kalmayı başaran görece şanslı kesim ise bu yüzden açlıktan ölür ve homo sapiens de homo erectusla aynı kaderi paylaşır.

3.İklim Felaketi:

Tehlikelilik açıcından üçüncü sırada olmasına rağmen önlenemezlik olarak birinci sıradadır ve bu felaket diğerlerinin aksine göz göre göre gelmektedir.Artan karbondioksit salınımı küresel ısınmayı tek başına arttırdığı gibi zincirleme biçimde Sibirya turbalıklarını eriterek oradaki donmuş metan rezervlerinin logaritmik olarak atmosfere karışmasına neden olacak ve bunun sonucunda Antartikadaki buzullar hızla eriyecek ve deniz seviyesi yükselecek, tüm kıyı şehirleri su altında kalacak(ve tabiki nehirlerin denize döküldüğü yerdeki verimli tarım arazileri de)dünyada medeniyet çökecektir.Dünya yeni bir mezozoik döneme girecektir, yeni canlı türleri evrilecek ancak homo sapiens varlığını,en azından bugünkü şekliyle,koruyamayacaktır ve homo erectusla aynı kaderi paylaşacaktır.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close