Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

İnsanların uyanamamasının altında yatan sebep nedir?

239 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Kardelen Gözüküçük
Psikolojiyle ilgilenen bir lise öğrencisiyim. Sınava hazırlanıyorum.

Sabah erkenden kalkmak istersiniz ancak alarmınız çaldığında uyumak daha cazip gelir. Hatta kimi zaman çalan alarmı duymazsınız bile. Fakat hiç alarm kurmadığınız halde, bazen erkenden uyanırsınız. Ve kendinizi her zamankinden daha iyi uyumuş hissedersiniz. Bunun sürekliliğini istersiniz ancak sabahları uyanabilmek hala bir işkencedir. Bunun sebebi aldığınız uykunun vücudunuza yeterli olup olmamasıyla ilgili. Alarmla uyandığınızda uykunuzu bölersiniz.

Uyku vücudun kendisini onardığı bir süreçtir. Mesela başınız veya karnınız ağrırken herhangi bir ilaç almak yerine uyumayı tercih ederseniz, muhtemelen uyandığınızda ağrınız büyük oranda dinmiş hatta yok olmuş olacaktır.

Uykunun önemli olmadığını, tamamen vakit kaybı olduğunu iddia eden insanlar var. Fakat yapılan araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. Sınava hazırlanan bir öğrencinin aldığı iyi bir uyku, çalışmasının bir parçası olarak sayılabilir. Bunun nedeni beynin öğrenilen her şeyi uyku sırasında gözden geçirmesi ve gereksiz bilgileri elemesi. [1]

Tüm Reklamları Kapat

Canlıların uyku süreleri değişkenlik göstermektedir. Bazı hayvanlar kış uykusuna yatarken, insanların bir gün boyunca (istisnai durumlar dışında) uyuyabilmesi pek mümkün değildir. Bu insanlar arasında da değişkenlik göstermektedir. Kimi insanlar 6 saatin onlara yettiğini söylerken kimi insanlara 12 saat uyku anca yetmektedir. Fakat az ya da çok, her insan uyumaktadır. Çünkü uykuya ihtiyacımız var.

Kaynaklar

 1. E. Jansen. Sleep 101: Why Sleep Is So Important To Your Health. (2 Mart 2020). Alındığı Tarih: 20 Mart 2024. Alındığı Yer: School of Public Health | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close