Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

İnsanların kendi kendine konuşmasının ne kadarı kabul edilebilir?

Kendimi bildim bileli kafamda kendi kendime konuşuyorum. Ancak "anahtarım nerede" gibi konuşmalar değil. Sanki karşımda birisi var ve ona bazı sorunları anlatıyorum. Bazen bir psikolog ile bazen doktor ile konuştuğumu hayal ederken, kendi kendime anlatırken, ya da ortada hiçbir şey yokken anlamsız sesler çıkartırken yakalıyorum kendimi.
432 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
177K UP
Bilim ve felsefe okuru

Sadece sizin değil herkesin zihni çok sesli bir yapıda işler. Zihnimiz bize 'sesleri' getirir. Herhangi bir şey hakkında düşünün sonra onu orada bırakın. İlerleyen zamanlarda zihninizin size yeni fikirleri kendiliğinden (yani bilinçaltı olarak) ürettiğine şahit olacaksınız. Düşünmemiz bizim eserimiz değildir. Düşünmemiz bile derinde bilinç dışı bir faaliyete dayanır. Bilincin fonksiyonu sadece bilinçaltını ve beyni harekete geçirme şeklindedir. Bunun kolunuzu kaldırmak istediğinizde olan şeyden farkı yoktur. Siz kolunuzu kaldırmak istediğinizde sadece istersiniz gerisini beyniniz kolunuzdaki sinirlerle iletişim kurarak halleder. Aynı şey düşünmek için de geçerli. Siz bir şeyi düşünmek istersiniz beyniniz size bu düşünceleri üretir. Ne beyniniz üzerinde ne de belleğiniz üzerinde doğrudan kontrolünüz esasen yoktur. Sizin elinizde Dolaylı ve sınırlı bir kontrol mekanizması vardır ki bu sadece 'harekete geçirme' şeklinde ifade ettiğim şeydir. Çok sesliliğin kaynağı da bu nedenle gerçekte bilinçaltıdır. Eagleman kitabında buna 'çok sesli demokrasi meclisi' der ve yine kitabında bilinç için gazetenin anasayfasını okuyan bir kişi benzetmesi yapar. Bütün herşeyin özeti bilinç için gazetenin ana sayfasında bilinçaltı tarafından hazır edilir özet geçilir der. Beyinde milyarlarca nöron hücresinde gerçekleşen hiç bir şeyden 'haberimiz' yoktur. Bunu da büyük bir şehrin trafiğine benzetir ve bu 'gürültülü' trafikten hiç haberimiz olmadığını ve hatta buna doğrudan bir erişimimiz olmadığı söyler. [1]Gerçekten de öyledir ve bu gerçekte inanılmaz bir durumdur. Biraz daha derine inersek "ben' gerçek kimim sorusu bile garip bir hal almaya başlar. İnsanın kendine 'yabancılaştığı' bir noktadır artık burası. Beni ben bile yönetmiyor gibiysem ben kimim. Hiç bir şey neredeyse kontrolümüz içinde değil gibi bu manzarada. Ama 'ben' dediğim şey de biliyoruz ki var ve çok gerçek duruyor. Hepimize çok 'yakın' duruyor. Ama peki o zaman neden kontrol ettiğimizi sandığımız şeyler bile aslında ve gerçekte kontrolümûzun çok dışında yada uzağında. Burdan bakınca 'ben'e dair herşey bir ilizyon gibi duruyor ama bu o kadar güçlü bir ilizyon ki hepimiz buna inanıyoruz ve sonunda heryer de 'ben' 'ben' diye dolaşan insanlara dönüşüyoruz. Ben kimim gerçekte neyim sorusunun silikleştiği bir tabloda emin olunuz ki sadece siz değil herkes kendinde bir başkasını bulur ve sizin sorduğunuz soruyu sorar. Bu yüzden fazla kaygılanmanıza gerek yok diye düşünüyorum.

114 görüntülenme

Kaynaklar

  1. D. Eagleman. (2013). Incognito - Beynin Gizli Hayati. ISBN: 9786054729074.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Yerebatan: Yaşam Neden Suya Muhtaç? Susuz Hayat Mümkün mü?
Yerebatan: Yaşam Neden Suya Muhtaç? Susuz Hayat Mümkün mü?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close