Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanların evrimleşme aşamalarında dna nasıl gelişti? Dna nasıl evrimleşti?

İlk insanın genetikleri ile modern insanın genetik olarak ne farkı vardı? 2019 yılında yaşayan bir insan ile 3019 yaşayacak olan bir insan arasında genetik olarak ne farklar oluşabilir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Merhabalar,

Öncelikle şunu belirteyim,1000 sene önce yaşamış ve bin sene sonra yaşayacak olan insanın genetik olarak farkı,herhangi iki insanın arasında olan genetik farktan fazlası değildir.Evrim denilen doğa yasası,kendi mekanizmaları üzerinde işler ve sanılanın aksine bireyi değil popülasyonu etkiler.Bu süreçte geçirlen doğa şartlarına adapta olamayan bireyler elenir.Hayatta kalabilenlerin güçlü genleri yavru bireylere aktarılır.Böylelikle yeni bireyler bu yaşanılan her olay her neyse ona daha dayanıklı olurlar.Tam da buna evrim denir.Evrimi anlayabilmek için geçmişteki bir popülasyonla gelecekteki bir popülasyonu kıyaslamak gerekmektedir.Bireyleri değil!

İşin özü genetik olarak değişmedik.Ancak nesiller boyu aktarabildiğimiz bilgiler arttığından Dünyaya daha hakim bir tür haline geldik.Gelecekte bunun değişmesi ciddi bir olay olmadıkça beklenmemektedir.

Teşekkür
2

Adaptasyon. Evrimsel süreçte doğal seçilim vardır ve adapte olamayan canlılar ekosistemden atılır. Adapte olan canlılar ise yaşamına devam eder. Çevresel faktörlere uyum sağlayan canlıların bu nedenle adaptasyon esnasında DNA'ları kırılır ve bir sonraki nesillere aktarılır.

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yasa, arzudan bağımsız mantıktır.”
Aristoteles
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder