Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

İnsanların eşyalara duygusal anlam yüklemesinin avantajı nedir?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Tunç Taylan
Tunç Taylan Yazımlıcı, Mühendis, kavram koleksiyoneri

Merhaba,

Duygusal anlam yüklemenin birkaç farklı şekli var. Toplumlar bazı nesnelere (doğal veya insan yapımı) kutsallık atfeder. Aile yadigarı bir nesne, kimlik ve aidiyetle ilgili bir bağlanma yaratabilir mesela. Evinizdeki ve çevrenizdeki nesneler, size tanıdık geleceğinden, belirsizlik hissini azaltırlar. Küçük çocuklar bazı yumuşak oyuncaklarına sarılarak duygusal tatmin sağlarlar. Yetişkinler eski eşyaları sayesinde anılarını canlı tutarlar vs. Bazı durumlarda, kişiler bir nesneye saplantı düzeyinde de bağlanabilirler. Ya da belli bir nesneye değil de, istifçiliğe yönelirler - duruma göre kleptomaniye kadar varabilir. Bunlar, tatmin edilmemiş sevgi ve kontrol ihtiyacının aşırıya kaçması şeklinde okunabilir. Uç bir örnek olarak, işkence yapanlar (ve bazı çocuk istismarcıları), bilerek günlük hayatta sık karşılaşılan nesneler kullanırlar ki, kurbanları bu nesnelerle sürekli karşılaşıp travmalarını tekrar tekrar yaşasınlar. Özellikle kurban ve saldırgan günlük hayatta da karşılaşıyorlarsa (hapishane, okul, bakım evi vb.), saldırgan bu nesneyi bir baskı aracına dönüştürebilir. Silah taşımak ve göstermek, karşılıklı güven olmayan ortamda, bir ast-üst ilişkisini korku üzerinden tanımlar. Zayıf taraf, durumunu kabullenir.

Bu Reklamı Kapat

Dünyaya geldiğimizde çevreyi sadece görerek değil, hatta daha ziyade dokunarak ve tadına bakarak tanımaya çalışırız. Bir şeye dokunmak, onu zihnimizde daha "gerçek" hale getirir. O nedenle nesneler, soyut fikirlere göre bir miktar daha değerlidir, güven vericidir. Sevilen kişiye ait bir özel eşya, saç tutamı, fotoğraf, vs. uçucu bir anıya göre çok daha yüksek duygusal tepki uyandırır. Yiyecekler somut birer nesnedir. İlk bağlandığımız şeyler; parlak renkleri, sıcaklık-yumuşaklıkları veya aromaları sayesinde bizde olumlu hisler uyandıranlardır. Bu bağlamda tanıdık dost canlısı yüzler de birer etkileşimli nesnedir tabii. Bağlanma/dışlama özelliğimiz sayesinde neyin yararlı, neyin zararlı (ya da dost/düşman) olduğuna hızlıca karar verebiliriz. Tabii dost ve aile kazığı dediğimiz riske de maruz kalırız.

Nesnelere bağlılık, çevremizi ve kaderimizi kontrol edebilme hissine destek verdikleri oranda, bir yere kadar makul sayılabilir. Evimizi, yüzleri, yakın coğrafyayı iyi tanımak, beynimizin sürekli yeni uyaranlarla meşgul etmeyeceği için enerji ve stres tasarrufu sağlar. Beynimiz sürekli alarm durumunda olmayı sevmez. Kutsal nesnelere duyulan kolektif bağlılık, insan topluluklarının birlikte hareket etme, ortak bir kimlik oluşturma potansiyelini desteklediği için her toplumda korunan bir davranış. Zamanla bu daha soyut sembolleri olan dinlere de evrilmiş, ama Hıristiyanlık örneğinde belirgin şekilde haç ve İsa=Tanrı şeklinde daha somut figürler de karşımıza çıkıyor. Bu figürler, evrenin (ya da tanrının/tanrıların) bizi muhatap aldığına dair umudumuzu canlı tutar. Dini yapılar da bir çeşit dokunulmazlığa sahip olduklarından, insanların zor zamanlarda sığınabilecekleri yerler olarak bilinir.

Modern toplumlarda ise duygusal yalnızlaşmanın çaresi, tüketim ve nesne fetişizminde aranır. Pahalı ve nadir bulunan nesneler, birer statü sembolü olarak teşhir edilir. Karmaşık hiyerarşilerde statü, hayattakalmak için elzem bir özelliktir. İster istemez, güvencelerin ve dayanışmanın az olduğu yerlerde, bu eğilim artar, ilişkiler yüzeyselleşir, fetişizm yükselişe geçer. Aynı şey, çaresiz ve güvencesiz insanların dini sembollere sarılmasında da görülebilir. Dolayısıyla çoğu konuda olduğu üzere, duygusal bağlılık, olumlu ve olumsuz eğilimleri destekleyebilir.

112 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et