Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arın Özkınay
Üye
3

İnsanlara, ölen yakınlarını yeniden görebilecekleri paralel evrenlere yolculuğun mümkün[se] olduğu haberi verilmeli mi? Sonuçları sizce ne olur?

[Dinin işlevini de biliyorum. Sorduğum şey o değil.] Beklediğim cevap paralel evrenlerin varlığına veya yokluğuna yönelik değil; böyle bir varsayımın sonucunda ortaya çıkacak sosyolojik ve psikolojik sonuçlara yöneliktir.
1,595 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Skeptik Sapienstroglodytes :)

Merhabalar. Din bu görevi görüyor zaten. Dinlerin temel işlevi bu. Ben hiçbir din'le karşılaşmadım ki öldükten sonra insanları bir yaşamın vaadi ile yüreklendirmesin. Ortaya çıkan sosyopsikolojik etkileri de görebilmek için kafamızı bir yana çevirmemizin yeterli geleceğini zannediyorum. Sırf bu vaatlere inanıp, sırf bu vaatler için yaşayan milyarlarca insan var. Değişen bir şey yok. Bir şeye bilimsel bir isim koymamız, onun eski alışkanlıklarımız olmadığı anlamına gelmez.

324 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yağmur Bayram
Yağmur Bayram
2,180 UP
Sosyoloji Öğrencisi

Merhaba. Bence böyle bir şey mümkünse bile bunun söylenmesi insanları sosyolojik açıdan da psikolojik açıdan da olumsuz yönde etkiler. Çünkü paralel evrende görecekleri sadece ölen yakınları değil kendi hayatları da olacaktır. Her canlıya bahşedilmiş bir dünya, hayat, yaşam şartları vardır. Bunların dışına çıkmak dünyanın ve kişinin dengesini elbet bozacaktır. Ayrıca ölen yakınını bir başka evrende muhtemelen sadece bedenen görebilir. Yaşadığı dünya veyahut yetişme şekli ile ölen kişinin karakterini kendi dünyasındaki kişi olarak bulması mümkün olmayabilir. Farz edelim ki o karakterde buldu ya da bedenen onu görmek bile tatmin etti, bu sefer kişi o evrenden kendi evrenine geçmek istemeyebilir geçse bile orda bir yerde ölen yakını olduğu için kendi evrenine tekrar adapte olamaz. Bu da bireysel bir mutsuzluk ve çöküş olur. Ki bunlar dışında daha ağır sonuçlar olarak paralel evrende sevdikleriyle bir arada olmaktan tekrar mutluluk duyan bireyde oradaki "kendinin" yerine geçme arzusu oluşabilir ve bence en tehlikeli sonuçta bu olur.

126 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close