Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

İnsanlara da çok miktarda oksijeni şu anki devirde insana verirsek insan da bir dinozor gibi büyür müydü?

305 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
B Polat
B Polat
325K UP
Bilim Meraklısı

Böcekler gibi trake solumu yapan canlılardaki büyümenin nedeni bol oksijen olsada bu durum dinazor gibi canlılar için geçerli değil. Önceleri dinazorlarında bu nedenle büyük olduğu zannediliyordu ama son araştırmalar, dinazorların yaşadığı dönemde atmosferde şu andakinden daha çok oksijen olmadığını gösterdi.[2]

Dinozorların büyük olmasının esas nedeni soğuk kanlı ve yeterince fazla bol besine erişebiliyor olmaları. Soğuk kanlı olmak neden büyümek yönünde bir sebep olsun? Çünkü soğuk kanlı canlılar çok az yemekle uzun süre hayatta kalsalarda, soğuk havalarda çok uyuşuk olurlar. Tüm hayatlarını sürekli çevrelerindeki sıcaklığa duyarlı olarak yaşarlar. Eğer vücudun dış dünya ile olan alanını (alan = a * a) kare olarak büyütürsen, hacmi (hacim = a * a * a) küp olarak büyür. Böylelikle soğuktan çok daha az etkilenirsin.

Dünyada hala en büyük dinazordan bile daha büyük olan bir canlı türü yaşıyor. Belgesellerde[1] görmüşsündür belki, ismi mavi balina. Mavi balinalar şimdiye kadar yaşamış en büyük hayvanlardır, 34 metre uzunluğa ve 172,365 kilogram (190 ton) ağırlığa ulaşır. Onlarda dinazorlar gibi bol miktarda besin ve Antartikanın soğuk denizlerinde daha sıcak kalmak için devasa olmaya evrimleşmişler.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. www.youtube.com. Blue Whale. Alındığı Yer: www.youtube.com | Arşiv Bağlantısı
 2. Science World. How Did Dinosaurs Get So Big?! - Science World. (18 Ağustos 2015). Alındığı Yer: Science World | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close