Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Fırat Günay
Fırat Günay
1,206 UP
Üye
5

İnsanlar neye göre uyuma saatlerini belirlerler?

mesela küçük çocuklar (7-8 yaşındakiler için) için niye saat 21:30 mesela büyüme hormonu saat 23:00 la 5:00 arasında salgılanıyor
1,003 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ali Zengin
Ali Zengin
128K UP
Öğrenci-Okur

Kişi uyumaya ne kadar ihtiyaç duyuyor ? sorusu nedeniyle kişi uyuma saatini düzenleyebilir. Örneğin çocuklarda veya bebeklerde ihtiyaç duyulan uyku fazladır bu yüzden daha erken bir zamanda uyurlar. Veya kişinin uyku tipi ( baykuş, tavuk) nedeniyle de uyku saatini belirlemesi gerekli. Örneğin baykuş uyku tipine sahip olan insanlar daha geç uyurlarsa bu onların yararına olacaktır. Buradan şu sonucu da çıkarabiliriz her zaman erken kalkmak yararlıdır demek yanlıştır çünkü baykuş tipindeki insanlar geceyi gündüzden daha verimli geçirirler yani herkes için erken kalk demek yanlıştır aslında.

Bu yüzden insanların uyku saatini belirlemesinde kişinin uyku ihtiyacı ve uyku tipi göz önünde bulunmalı.

Tüm Reklamları Kapat

373 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı. Uyku. (5 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 5 Aralık 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Dr. Wolk
Dr. Wolk
7K UP
Okur

Elbette kişilere göre uyku süresi ve tipi değişebilir fakat vücüt içi sirakadiyen ritime uygun uyumak daha sağlıklıdır.

Vardiyalı (gece çalışıp gündüz uyuyan),

ve ya kapalı ortamlarda çalışan insanlarda kalp damar hastalıkları %50 daha fazla görülmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Epifiz bezinden salgılanan melatonin hormonunun uygun bir şekilde salgılanması için de gece(ışıksız bir ortamda) uyunmalıdır.200 lümen ışıkta bile melatonin hormonu salınımında düzensizlikler görülmüştür.

Melatonin hormonunun doğru bir şekilde salgılanması ise biyoritimin düzenlenmesini ve gün içinde seratoninin (mutluluk hormonu) yeterli ve doğru bir şekilde salgılanmasını sağlar.Aksi durumlarda kişide depresyon ve stres görülür.

142 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Sirkadiyen Saat. (10 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. Wikipedia. Melatonin. (5 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close