Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
insanlar neden boş işlerle uğraşıyor?
bu onların kolayına mı gidiyor yoksa öğrendikçe başlarına bir şey mi geleceğini düşünüyorlar :)
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

İnsan doğasına yapılacak bir zoom için iyi bir soru.

Öncelikle popülasyon içinde herkes sofistike ihtiyaçlar edinemez. İnsanlık olarak henüz temel yaşamsal ihtiyaçlarımıza odaklı bir sosyal yapıdayız. Yani kişi kendi ihtiyaçlarını giderebilecek bir finansal durumda olmayı BAŞARI olarak görebilecek seviyede henüz. Böyle bir kişi amaçlarına ulaşmış algısına sahipken, ona bilime felsefeye yönelmeyi önermek, sırtına ekstra yük yüklemek gibi olacaktır. O, ihtiyaçlarına kolay ulaşmayı amaçlamış bir yaşam tarzına sahip. Buna hizmet etmeyecek önermeler onun için gereksizdir. Yani menfaate paraya dönüşmeyecek bir şey, ne kadar önemli ne kadar değerli olursa olsun, bu mentalite için anlamsızdır.

İçinde bulunduğumuz sosyal yapının bir çıktısı ifade ettiğim bakış açısı. Yıllarca para kazanmak için okumuş, kendini hazırlamış bir insanı temel alarak (sistemin istediği) açıkladım.

Bu Reklamı Kapat

İşte bu kişi birey olamaz. BİREY OLAMAZ. Sistemin çıktısıdır sadece. Birey, kendini anlamaya çalışmayla ilgili düşünsel bir çabayı öngörür. Yani sofistike ihtiyaçları oluşabilecek düşünsel yapı çabasında olan bir zihin birey e dönüşebilir. İçinde bulunduğu sistemin gereklerini yapmama, karşı çıkma değil, sisteme teslim olarak, onun istediği tornadan çıkmadan da, insanlığa olumlu etkisi olarak da varolan sistemde yer alabiliyor olma halinin kabul edilerek faaliyete geçmiş halidir. Ancak kabul etmek zorundayız ki, içinde bulunulan sosyal yapıya ait insan tipi her zaman daha fazla olacaktır. Bu sözleri ifade eden kişi de bir zamanlar öyleydi, hepimiz öyleydik. Odun, öz den fazla olacak kısaca. Bunu da suçlamak, aşağılamak için ifade etmiyorum. Kaçınılmaz olan bu. Temel yaşamsal ihtiyaçların karşılanması merkezde olduğu sistemler, kişilerin ihtiyaçlarını karşılayamama olasılığına karşı gösterecekleri direnç üzerinden kendilerine bağlılık üretirler. Aslında bir çok kişi, survive modda yaşamakta, temel ihtiyaçlarını giderememe tehlikesiyle yüzyüze kalmak durumundadır. Böyle birine bilimden felsefeden bahsetmek elbette ki, anlamlı olmayacaktır genel itibarı ile. (İstisnalarla dolu tabii ki bu durum) Ancak genel olarak ihtiyaçlar hiyerarşisinde düşünsel, sanatsal, felsefi yaklaşımlara sahip olabilmek, temel ihtiyaçların karşılanmasıyla oluyor. (Yığınla sanatçı yazar bilim insanı açlık sınırında yaşamıştır elbette. Genel, istatistiki veriyi temel alıyorum)

İhtiyaçlar hiyerarşisinde atılım gerçekleştirebilmiş kişilerin de, "zaten bu şekilde yaşamaya devam edebiliyorum neden gelişmek için ekstra gayret göstereyim ki" algısı da, kişisel gelişim anlamında bir noktada takılıp kalma demek. Böyle bireyler yaşamda kalmayla ilgili tehditleri aşmış, ancak üst seviyede kendini gerçekleştirmeye giden basamaklara ulaşamamaktadır. Yani temel ihtiyaçlarını giderebilmeyi amaç olarak görebilecek seviyede kalan kitle. Bunlar araba koleksiyonu, yat, yazlık, lüks e yatırım yaparak alt ihtiyaç hiyerarşisinin temsilcisi olmaya devam ederler. Yine sadece kişileri suçlamak yanlış olur bu durumda da. Sosyal yapı, parayı gücü kutsuyor olduğu bir durumda kişi bilimsel bilgisiyle onur duymakta zorlanacaktır. Birey olamamış bir kişi, sosyal onam alma ihtiyacını MADDE ile gidermek isteyecektir. Birey olabilmiş kişi ise, sosyal onama bağımlı değil, içsel yönelimlerine ve gelişimi merkezli seçimler yaparak ilerleyecektir.

1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et