Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
M. Oguz Dişli
M. Oguz Dişli
4,964 UP
Üye
0

İnsanlar ilk kez adaletsiz dövüşleri başlatırken silahları oluşturma süreci nasıldı?

Silahları hazırlayanlar sadece belli kişiler mıydı? Ve silahların değişimi taşınabilirlik mi yoksa öldürücülük mü yönündeydi?
314 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Eh İşte
Eh İşte
9K UP
Akıllı

İlk silahlar sivri taşlar ve kemikler veya odun benzeri cisimlerdi. Ilk insanlar dediklerimiz canlılar yaşadıkları yerin en güçsüzlerindendiler. Bu yüzden tırmanma yetilerini tamamen kaybetmeyip, tehlike anında savaşmak yerine tırmandılar. Fakat ağaçlar azalmaya başlayınca tırmanmak bir çözüm olmaktan çıktı. Bu yüzden tırmanma yetilerini zamanla kaybedip, akli olarak gelişmeye başladılar. İşte bu aşamada buldukları taşlarla, odunlarla kendilerine saldıran canlılardan korunmaya çalışmışlarsa da nafile.( şuanda da maymun tarzı akıllı canlılar silah olarak olmasada araç gereç kullanabiliyor) Biraz daha zaman geçince daha da akıllandılar ve bu sefer odun, taş ve kemikleri birleştirip araçlar üretmeye başladılar. İşte bu noktada işler döbmeye başladı. Özellikle mızrak tarzı mesefali silahlar çok işe yarar silahlardı. Hem yüksek hasar veriyor, hem uzaktan vuruyor hem de hafif. Bildiğim kadarıyla uzak mesafeli silahları kullanan tek insan türü homo sapiensler. Sebebi ise diğer insan türlerınden daha guçsüz olmaları. Mesela Neandertaller daha güçlü ve büyük olduklarından kullandıkları mızraklar fırlatmak için değil yakın saldırılar içindi.

Belli kişiler tarafından değil, hayatta kalmaya çalışan akıllı her canlı tarafından üretildiler. Silahların değişimi hem öldürücülük hem de taşınabilme yönünde olsada çoğunlukla öldürmek içindi. Odunun ucunu sivrilterek daha öldürücü yaptılar.Zaten ilk insanlar taşıyamacakları kadar ağır ama oldukça öldürücü top tarzı silahlar yapabilecek düzeyde değillerdi. Yaptıkları silahlar zaten taşıyabilecekleri şekildeydi.

Insan evrimi gelistikçe silahlarıda gelişmeye başladı. Demir gibi madenleri şekillendirmeyi öğrendiler, barut kullanmayı öğrendiler ve şimdi insanlar olarak belki koca bir kıtayı yok edebilecek silahlara sahibiz.

Tüm Reklamları Kapat

149 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close