Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

İnsanlar gün içinde hangi görevleri yapmak için evrimleşti?

283 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Tutkulu bir meraklı

İnsanlar gün içinde hangi görevleri yapmak için evrimleşti diye soruyorsunuz. Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur, çünkü insanlar çok çeşitli görevleri yapabilecek şekilde evrimleşmişlerdir. Ancak bazı genel özelliklerden bahsedebiliriz.

İnsanlar, primatlar adı verilen bir hayvan grubunun üyeleridir. Primatlar, ağaçlarda yaşayan ve meyve yiyen hayvanlardan evrimleşmiştir. Bu nedenle, primatların ve insanların ortak özellikleri arasında ellerinde beş parmak, gözleri yüzün önünde, renkli görme ve büyük beyin gibi özellikler vardır.

İnsanlar, primatların içinde insansılar adı verilen bir alt gruba aittir. İnsansılar, diğer primatlardan farklı olarak iki ayak üzerinde yürüyebilen, dik durabilen, alet kullanabilen ve karmaşık iletişim kurabilen hayvanlardır. İnsansıların evrimi yaklaşık 7 milyon yıl önce Afrika’da başlamıştır.

Tüm Reklamları Kapat

İnsanlar, insansıların içinde Homo adı verilen bir cinse aittir. Homo cinsi, diğer insansılardan farklı olarak ateş yakabilen, giysi giyebilen, sanat yapabilen ve sembolik düşünebilen hayvanlardır1. Homo cinsinin evrimi yaklaşık 2 milyon yıl önce Afrika’da başlamıştır.

İnsanlar, Homo cinsinin içinde Homo sapiens adı verilen bir türe aittir. Homo sapiens, diğer Homo türlerinden farklı olarak daha büyük kafatasına, daha küçük çeneye, daha düzgün kaşlara ve daha az kıllı vücuda sahip hayvanlardır. Homo sapiensin evrimi yaklaşık 300 bin yıl önce Afrika’da başlamıştır.

İnsanların gün içinde yapmak için evrimleştikleri görevler arasında avlanmak, toplamak, tarım yapmak, ticaret yapmak, eğlenmek, öğrenmek ve keşfetmek gibi görevler sayılabilir. Bu görevlerin hepsi insanların hayatta kalmasına, üremesine ve kültür geliştirmesine katkıda bulunmuştur.

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı. İnsanlar Gün Içinde Hangi Görevleri Yapmak Için Evrimleşti? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Tarih: 2 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Ç. M. Bakırcı. İnsan Evrimi: İnsanlar Nasıl Evrimleşti? İnsanların Ataları Kimlerdi? İnsanın Evriminde Hangi Türler Var?. (30 Nisan 2011). Alındığı Tarih: 2 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.60. | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close