Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanın kendini gerçekleştirmesi mümkün mü?

Toplumsal değer ve yargılardan, toplumun belirlediği iyi/kötü, doğru/yanlış durumlarından, mevcut dünya düzeninden (hiyerarşi, statü... ) bağımsız var olabilmek, kendimizi gerçekleştirmek mümkün mü?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Dünya üzerinde çok yeni bir tür olduğumuz için, kültürel evrimin başındayız. Bu yüzden bu soruyu soruyoruz hepimiz. Henüz teorik olarak gereklilikleri öğrenebilecek seviyedeyiz neredeyse, ancak onları uygulayacak bilinç seviyesinde değiliz.

Bilimsel olarak biyolojik fabrika ayarlarımızın çoğunu anlamış olmamıza rağmen, hala bu ayarlara zıt bir yaşam biçimi içindeyiz. Yanlış oluduğunu söyleyip hiçbir şey yapmıyoruz. Köklü değişimleri kabul etmek, ve onları uygulamak için fazla tembel ve anlayışsız sorumsusuz.

Belki de sadece kendimizi gerçekleştirmek için varız. Ancak bu söyledik diye hemen olacak bir şey değil. Öncelikle nedensel arka planı doldurmamız gerekiyor. İyi de karnım doyuyor, üreyebiliyorum, niye kendimi gerçekleştirmek gibi bir hedef edineyim ki. Zaten bu şekilde yaşayabiliyorum.

İşte insanın en önemli sınavı, fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olma seviyesine mahkum olup biriktirmek, elde etmeye devam etme kısır döngüsünde kalmak - ya da temel yaşamsal ihtiyaçlarının sonrasını kendini ve fizik evreni keşfederek gelişmeye adamak. Sürüngen beynin emirlerine bağlı kalarak üreme beslenme biriktirme seviyesinde kalmış bir bireyin gelişmek gibi gereksiz bir zahmete girmesi beklenemez. Onun için mantık, ihtiyaçlarını daha hızlı ve konforlu giderebileceği asalak bir yaşamdır. Kabul etmek zor gelebilir ancak, insanlık olarak bu seviyedeyiz. İşte kendini gerçekleştirme gibi üst düzey bir amaca sahip olmak için, bu çocuksu primitif ilkel seviyeyi aşacak gelişim çabasını göstermek zorundayız. Ancak bu çaba sonucunda söz konusu soruyu sorma hakkına sahip olabiliriz. Çünkü olasılıkları görebilecek noktaya gelme ihtimalimiz ancak o zaman var.

İnsanlık olarak henüz kendisi için neyin iyi neyin kötü olacağını bilemeyen çocuk bilinç seviyesindeyiz. Sürekli kurallar olmak zorunda bu yüzden. Kural, ne yapacağını kontrol edemeyen çocuğa konur, sürekli ikaz edilir. Yetişkin zaten o temel kuralları uygular. Yetişkin bilinci, artık temel kuralları benimseyebilecek uygulayabilecek noktaya ulaşmıştır. Bu yüzden kurallar artık gereksizdir. İşte insanlık olarak hala yasaklara, kurallara yasalara ihtiyaç duyacak seviyedeyiz. Biyolojimize neyin iyi neyin kötü olduğunu bildiğimiz halde, sadece ucuz sürüngen beyin zevklerini merkeze alarak biyolojimizle savaşarak yaşamaya devam edeceğiz. Çünkü hiç yetişkin bilinç seviyesine çıkmadık. Bu çocuk seviyesinde şeker yiyerek geçirdik vaktimizi. Hiç ayağa kalmadık. İşte kalkınca ne yapacağımızı bilmediğimiz için, etrafımızdaki şeylerle ilgilenme oyalanma noktasında kalmak hoşumuza gidiyor. Halen düşerek öğrenme seviyesindeyiz. Yanlış yaşam koşullarında ısrar ederek kendimizi öldürüyoruz ve buna ecel diyoruz.

Kendini gerçekleştirme derdi amacının olabilmesi için önce kendini objektif olarak ele alabilecek cesareti gösterebilmeli kişi. Ki önce sorunlarının peşine düşüp tamir etsin, sonra temel seviyede bilimsel bir zemin oluştursun, neden burada olduğu ile ilgili anlamların peşine düşebilsin. Şimdilik sadece bireyler bu çocukluk duvarını aşmak için uğraş verecek. Ancak ortak bilinç, bu çabalar kritik bir noktaya ulaştığında, insan türünü bir bütün olarak yetişkin olmaya hazırlayacak. Önemli olan ben ne yaptım.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, organize bilgidir. Bilgelik, organize yaşamdır.”
Herbert Spencer