Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hasan Hasan
Hasan Hasan
1,992 UP
Üye
2

İnsanın bireysel değeri ölçülebilir mi?

ve insanın değerinin ölçülmesi ne kadar etiktir? İnsan katma değer ürettiği kadar mı değerlidir? insan sadece insan olduğu için değerli midir? herhangi iki kişi arasında diğerini daha değerli kılan bir nitelikten söz edilebilir mi?
738 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
246K UP
Düşünür

Açıkçası bir insanı, sırf insan diye değerli görülmemesi gerektiği taraftarıyım :) ben Marksist’im, benim için bir insan düşündüğü ve ürettiği kadar vardır. Yani topluma ne verdiği ile bireysel değeri ölçülebilir.

Üretim de düşünceler de para kazanmaktan bağımsız ölçülmeli. Yani aldığı gelir az olsa da topluma büyük yararlar sağlayabilir. Örneğin, Nikola Tesla parasız bir şekilde öldü, ama topluma ve insanlığa büyük icatlar vermiş bir insandır. Değerli bir insan olmasının yanı sıra parasızdı, çünkü ticari bir amacı olmadı hiçbir zaman.

Tüm Reklamları Kapat

Üretimi 2 ye ayırırsak, fikir ve üretim olarak 2’ye ayrılır. Üretim demek illa fiziksel olmak zorunda değildir. Mesela mühendislik, yazılım gibi meslekler fizikselden ziyade “düşüncesel” bir üretim yapıyorlar. Düşüncesel üretim, fiziksel üretimden daha değerlidir, çünkü artık fiziksel üretimi makineler yapıyor. Fikirler dediğimiz şey ise eğitim ve filozofluk gibi toplumu ileriye taşıyacak fikirlerin yaratılmasıdır. Voltaire’ninde dediği gibi dünya 2 şeyle yönetilir: silah ve kitaplarla. Silahlar er ya da geç düşünceye yenik düşer. En değerli insanlar işte fikir üretebilenlerdir.

Bu şekilde kimin ne ürettiği ya da ne kadar kaliteli ürünler ortaya çıkarttığına göre değer kavramı değişir. Ama genel olarak yukarda yazdıklarım gibi insanların bir değeri olduğuna ve bazı insanların değerinin daha az olduğuna inanıyorum. Karakter, ahlak gibi kriterler hakkında ise, gerçekten zayıf karakterli ya da ahlakı zayıf olan insanların topluma yararlı bir şey üretebileceğine inanmıyorum. İnsanların değeri topluma hizmeti kadardır en kısa haliyle.

128 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yiğit Kulaoğlu
Düşünür ve araştırmacı

[1] Sahip olduğum 38.5 kg Oksijeni satabilseydim, $116 ederdi. Ondan çok daha az olsa da vücudumdaki 6.5 kg’lık Hidrojeni satabilseydim oksijenden daha çok para kazanırdım: $755. Hidrojen yakıt olarak kullanıldığı için daha değerli. Normalde 60 çeşit element var vücudumuzda ama bunlardan 7 tanesi %99’umuzu oluşturuyor. Geriye kalan %1’in içinde neler var, neler… Mesela zehirli bir madde olan Arsenik var içimde. Normalde 1 gramı beni öldürmeye yeter. Ama 1 gram Arsenik için benim gibi 159 kişiden bu maddeyi toplamanız gerekir.

İnsan sadece insan olduğu için değerli değildir. Şeref yoksunu bir çok kişi var dünyamızda. Değer sadece para değildir. "Kaç paralık adamsın?" diyen bir toplum olarak kaç para ederiz bilmiyorum ama "Ne kadar değerlisin?" demeye başlayarak değerli bir toplum olmaya başlayabiliriz diye düşünüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Etiklik boyutuna gelecek olursak: Futbolcular 90 dakika çalışarak milyar dolarlar kazanabiliyorlar fakat 12 saat çalışıp 5000₺ kazanan bir sürü insan da var. Bu çok etik değil evet. Gerçi burada kişiden ziyade emeğe fiyat biçme var.

Kaynaklar

 1. B. Özcan. Kaç Paralık Adamım? - Barış Özcan. (21 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 2 Eylül 2022. Alındığı Yer: Barış Özcan | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close