Sorulara Dön
-9
Evrim & Abiyogenez

-İnsanın atası maymunsa neden tümü insana evrilmedi? -Maymunun yaşadığı yerlerde insan da mevcut, aynı çevrede maymun-insan arası bi tür olmalı mıydı?

2
0
Süleyman Mutlu
-9
115 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu soru aynı neden atasal koeservat tek bir türe dönüşmedi gibi bir şey. Ayrıca insanın atası maymun demek biraz abes kaçıyor çünkü günümüz primatlarıyla ( aslında günümüzde yaşayan bulunmuş her canlı tek atasal koeservattan evrildi ama ) ortak bir atadan geliyoruz. Bir çok evrim mekanizması dahilinde atasal ırklar birbirinden farkılık gösterebilir. Bunun en dikkate değer mekanizması ise izolasyondur. Aynı tür farklı ortamlarda bulunursa bu iki tür zamanla birbirinden ayrılmalar gösterecektir. Gerek kendi içlerinde yaptıkları genetik değişiklikler olsun, gerekse farklı ortamlarda bulundukları için üzerlerine etkiyen seçilim baskıları olsun. Bize, günümüz yaşayan primatlarından çok daha yakın türler vardı ancak soyları tükendi ya da türümüzün yaptığı ırkçılık sebebiyle biz tükettik.

Dahası, çok fazla ara tür ve kanıt mevcuttur. Soy ağaçlarını incelemen için sana linkler bırakıyorum. Umarım faydalı olur.

Kabul Edilen Cevap
0
Paylaş
0
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Lineage Of Homo Sapiens Sapiens. (23 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 23 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Maymunlar Neden Insan Olmuyor. (23 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 23 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Genel Olarak Insan Evrimi. (23 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 23 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Sorduğun soru çok saçma, senin abin askerse senin de asker olman gerekmiyor. Ve insanın atası maymun değil, akrabasıdır. Yani senin abin ablan bile değil de kuzenin gibi. Homosapienler o çağa daha çok adapte olduğu için gelişimleri daha hızlı oldu, keza insanların atalarını(homosapien) gelişmeye iten bir çok faktörler vardı. Avcıların çoğalmasından dolayı düzlük alana geçilmesi en büyük sebeb, zaten ayakta durabilen canlılarken avlarını ve avcıları görebilmek için devamlı ayakta durmak zorunda olmaları beyin lobunun o kesimi büyütmeye başlaması ilk aşamaydı, bana göre ise temel aşama ateşi bulmakta başladı, ateşi bularak et tüketimi daha çok yaygınlaştı ve beyinin evrimleşmesi daha kolay oldu, vucudumuza nazaran pek büyük sayılmıyan bir organımız ama vücüdümüzün %20lik enerjisini tüketiyor. En son ise Neandertal'e kadar evrimleşip günümüzün insanlarına dönüştük işte, bunları bilim adamları fal bakarak ya da gündem olsun diye uydurmuyorlar, sadece 3 5 fosilden bile bu tezleri doğruluyabilecek teknolojiye sahip insan oğlu, keza dinazorun bile yüzlerce fosili var. En basitinden anlatıcak olursak bir yanan cesetin bile külünden dna testi yapıp kim olduğunu çıkartabiliyoruz, bir çok farklı fosilden bunu doğrulamak zor değil yani. BU ARADA, BÜTÜN SÖYLEDİKLERİMİ VE DAHA FAZLASINI EVRİM AĞACI YT KANALINDA BULABİLİRSİN, DAHA DETAYLI ANLATIMLAR VAR.

0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et