Puan Ver
0
Puan Ver

İnsan neden hep düşünmek zorundadır? Düşünmemenin bile düşünülmediği donuk, 'hiçlik' dolu bir anı yakalamak mümkün müdür?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Sinirbilim açısından cevaplamak gerekirse, hiçbir şey düşünmemenin pek de mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Hiçbir bilişsel aktivite yapılmadığı anlarda bile beyinde nöron aktivitesi gerçekleşmektedir. Uyku halinde de bu geçerlidir. 

Felsefi açıdan belki bu konuya dair yorumlar dile getirilebilir. Hiç düşünmemenin mümkün olduğu ve bunun bir tür awareness olduğu iddia edilebilir. Fakat bilimsel açıdan bu pek de olası değil. 

Meditasyon yaparken dahi, anın farkındalığı gibi pratikler esnasında da düşünme etkinliği gerçekleşmektedir. Düşüncenin hiçlikte meydana geldiği gibi görüşler de bulunuyor. Buradaki hiçlik hiçbir şey düşünmeme olarak algılanmamalı elbette. Ancak özetle mutlak olarak hiçbir şey düşünmemek pek olası değildir. 

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Merak, bilginin tohumudur.”
Francis Bacon
Geri Bildirim Gönder