Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İnsan neden hayatın mutlak ve objektif bir anlamı olması gerektiğini düşünür?

"Hayatın anlamı nedir?" sorusu, farklı şekilde anlaşılabileceğinden ve "anlam" kelimesinin belirsizliğinden çok farklı cevapların verilebileceği bir soru. Buna rağmen insan, hayatın herkes için kabul edilebilecek objektif bir anlamı olması gerektiğini düşünür. Bunun sebebi ne olabilir?
475 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ömer Övüngen
Ömer Övüngen
1,700 UP
Düşünür

Bunun sadece felsefeyle değil evrim ile de alakası olduğunu düşünüyorum ancak anlam arayışının evrimi hakkında bilgi sahibi değilim. Birazdan yazacaklarım evrimden bağımsız olacak.

İnsan düşünen bir canlı ve düşünürken sadece temel ihtiyaçlarını (yeme,barınma vb.) nasıl karşılayacabileceğini düşünmez. Diğer canlılardan farklı olarak hayatın anlamı, amacı ve nedeni gibi şeyleri de düşünür. Sadece hayatın anlamı ile ilgili değil amacı ve nedeni ile ilgili sorunlarımız da var. Örneğin bizim hayata gelme nedenimiz iki homo sapiensin çiftleşmesi iken amacımız üremek diyebiliriz ancak bunun yanında nedenin dinlere göre değiştiğini görebiliriz aynı şekilde amaçta dine göre değişmektedir. Bunun sebebi ise bunlar olmadan hayatı düşünen insanın kendini gereksiz görmesi, hayatının tamamen boşa gidecek olması vs. Yani insan hayatın amacının veya nedeninin yetersiz olduğunu düşünerek kendine yeni amaçlar ve nedenler oluşturur böylelikle bunları kabullenmek yerine kendini avutmuş olur.

Tüm Reklamları Kapat

İnsan ben-merkezci bir yapıdadır ve bu yüzden kendini değerli görmek ister fark ettiysen bu dinlerde de böyledir veya Dünya'nın Güneşin etrafında değil de Güneş ve Ay'ın Dünya'nın etrafında döndüğünden bahsederdi eskiler. (Gerçi günümüzde hâlâ var.) Evrenin kendisi için olduğunu düşünür ancak evreni gözlemleyip ne kadar büyük olduğunu anlar sonra fark eder ki evren de onun için oluşmamış der ki biz diğer hayvanlardan farklıyız ama sonra bunun da böyle olmadığını fark eder ve bu böyle uzar gider. İnsan anlam ve amacın da böyle olmasını ister.

Oysa kendimizin evrende küçük bir nokta olduğunu düşünürsek, diğer hayvanlardan farklı olmadığımızı anlarsak, bizim etrafımızda dönen bir sistem olmadığını kavrayıp bununla beraber anlamı düşünürsek kendi koyabileceğimiz anlamdan başka bir anlam yoktur. Bu kendi koyacağımız anlamın da gerekliliği yoktur esasında ancak bu küçük insanlar kısa hayatlarında bu kadar acı ve zorlukla uğraşırken kendisini hayatta tutabilecek bir şeye bağlanmak isterler. (Başta bahsettiğim evrim ile alakalı olan kısım.) Eğer kendilerine bir anlam bulmazlarsa ufak bir zorlukta bile zaten bir önemi yok diyerek veya ne gerek var uğraşmaya zaten hepsi silinip gidecek dedikten sonra intihar edebilir. Bu yüzden insan anlam arayışına girer.

Aslında bunun üzerinde söylenebilecek ve konuşabilecek çok daha fazla şey var tek bir yazıyla bitecek bir konu değil. Bunun yanında burada daha çok işine yarayabilecek düşünceler varken bunun devamında bambaşka şeyler düşünüyorum anlam ile alakalı. İyi günler.

124 görüntülenme
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close