Sorulara Dön
0
Felsefe

İnsan mutlu mu olmalı yoksa fikri uğruna mutsuz mu kalmalı?

16 sında bir çok dini sorgulayıp kitapları ve kaynakları tarayıp ateist olan bir genç olarak çok yoruldum çoğu müslüman dan daha nazik ve iyi niyetli olmama rağmen hor görülüyor dalga konusu oluyorum bazen düşünüyorum kimliğimi saklasam yalan mı söylesem diye ama kendime yediremiyorum ne yapmalıyım bu konuda konuşabileceğim kimsem yok

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu konudaki kişisel düşüncem insanın memnun olacağı bir yaşam sürmesi yönünde. Mutlu olmak ya da olmamak pek çok etkene ve duygulara bağlıyken memnun olmak ulaşılabilecek bir amaç ve mantıklı düşünerek elde edilebilecek bir sonuç olabilmektedir. Ayrıca insan içinde bulunduğu bir topluma uygun olarak yaşamalıdır. Memnuniyet kavramını bu noktaya temellendirerek mutlu olmak da başarılabilir. Örneğin hiç kimsenin et yemediği bir toplumda et yiyebilirsiniz. Bu sizin özgürlüğünüzdür. Ancak toplum bunu hoş karşılamıyorsa o toplumun hakim olduğu bir mekanda/ coğrafyada insanların gözlerinin içine bakarak et yiyemezsiniz. Bu öncelikle etik değildir. Çünkü toplum düzeniyle uyuşmaz. Sonrasında güvenli değildir çünkü böyle bir toplumda yapacağınız böylesi bir eylemin sonuçları öngörülemezdir. Dolayısıyla dine inananların yaşadığı bir ülkede hiç bir dine inanmadığınızı herkese çıkıp duyuramazsınız. Duyurursanız sonuçlarına katlanmayı kabul edilmiş sayılırsınız.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Arkadaş ortamı kurarken seçici olmak çok önemlidir seni iyiye de kötüye de sürükleyebilirler ama kişinin lise'de arkadaş seçme şansı pek de olmuyor. Arkadaş seçmeyi daha çok üniversitede yapıcaksın. Tavsiyem şu an arkadaş ortamı bulmak için çabalamak yerine gelecekte daha kaliteli insanlarla tanışabilmek için üniversite sınavına hazırlanmak sana daha çok fayda sağlayacaktır, bunu küçük bir yatırım olarak düşünebilirsin. Senin gibi bir problem yaşamadım ama kısmen anlayabiliyorum. Ek olarak düşüncelerini paylaşacak, tartışacak insan arıyorsan internet ortamından arkadaş edinebilirsin, discord indirip sunucularda yeni insanlarla tanışabilirsin.

233 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın