Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Eren Ateş
Üye
6

İnsan mı doğaya hakim yoksa doğa mı insana hakim?

Münazara yarışması var ve konusu bu fikirlerinizi almak istedim.
4,543 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Cevap
x Kişi
x Kişi
188K UP
Uzay Bilimleri Takipçisi

Doğa denilince sadece yeryüzündeki ekosistemi anlıyorsak bence yanılıyoruz. Sözlük anlamına baktığımızda düşündüğümüzden daha kapsamlı olduğu görülebilir ''kendiliğinden var olan ve insan etkinliğinin dışında kendini sürekli olarak yeniden yaratan ve değiştiren, canlı ve cansız nesnelerden oluşan varlığın tümü''. Evrendeki tüm sistemler, Güneş sistemi, galaksiler, diğer gök cisimlerinin tamamı doğanın bir parçasıdır. Bu açıdan değerlendirdiğimizde bırakın doğaya hakim olmayı, hakim olmanın yanından bile geçmiş değiliz.

643 görüntülenme
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Emre Yuşan
Emre Yuşan
16K UP
Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisiyim.

Doğa bu evrene dair her şeydir. Doğa insana hakimdir ve insan doğanın bir parçasıdır. Belkide hatalı bir parçası. Günümüzde teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin insanın doğadan kaçması veya felaketlerinden kurtulması mümkün değildir. Mesela şu an Dünyaya bir meteor çarpacak olsa ölümü bekleyeceğiz. Teknoloji geliştikçe bunu başarabiliriz ancak doğa her zaman bizden önde olacaktır. Bu yüzden doğa bizi yok etmediği sürece varız ve temin ettiğimiz her şey doğanın kendi ürürününden yaralanmamız sonucunda oluşur. Bu yüzden doğa bize hakim

630 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
LU CA
LU CA
29K UP
Konuyla ilgili

Doğanın insana hakim olduğuna ya da insanın doğaya hakim olduğuna yönelik bir çok örnek verilebilir. Örneğin teknolojimizle yaşam süremizi uzatabilmemizden ötürü doğaya hakim olduğumuz söylenebilir; ama ne yaparsak yapalım ölümümüzün önüne geçemediğimiz için doğanın insana hakim olduğu da söylenebilir. Örnekler çoğaltılabilir. Yine de özellikle entropi üzerinde hiçbir etkimizin olamamasından ötürü doğa her zaman 1-0 önde gibi gözüküyor.

Ancak bütün materyalimiz ve bu materyalin bize sebep olan kombinasyonları zaten doğanın kendisi. Hakimiyet kavramı da bu sorunun bağlamında, tek amacı hayatta kalmak olan bizler için yaşamımızı sonlandıracak problemlerin üstesinden gelip gelemediğimizin belirleyicisi olan bir kavram. Dolayısıyla bunların üstesinden gelen ya da gelemeyen şey biz yani doğanın bizzat kendisi olduğu için sorunun "Doğa kendi kendine hükmedebilir mi?" şeklinde değiştirilmesi gerekebilir. Bu bakış açısı soruyu realist bir temelden çıkartıp felsefi bir düzleme çekiyormuş gibi gözükse de bana tam tersi gibi geliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu fikir size mantıklı geldi mi bilmiyorum ama eğer geldiyse de siz yine de bunu bir münazara yarışmasında kullanmayın ki "Deli galiba bu" demesinler:) Gerçi bu fikir sorunun temelde yanlışlığını ortaya koyarak çok prim yapmanıza sebep de olabilir, siz bilirsiniz:)

567 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Yıldıray Dilmaç
Araştırmaya ve öğrenmeye meraklıyım

İnsan etrafında ne olup bittiğini idrak edebilen ve etrafını şekillendiren bir varlıktır. Bu şekillendirme çoğu zaman negatif olsa da pozitif etkileşimlerde söz konusudur. Fakat insanoğlunun ister istemez bazı durumlarda en azından şu anlık aşamadığı faktörler vardır. Demem o ki kimi zaman insan kimi zaman doğa üstündür

480 görüntülenme
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close