Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
7
Puan Ver

İnsan bir gün öleceğinin farkında olan tek varlık ise bu farkındalık evrimsel açıdan neden diğer canlılarda değil sadece insan türünde gelişmiştir?

Bu bize doğuştan başka bir şey tarafından konan bir özellik olabilir mi? (doğuştan gelen arzular, ahlaki farkındalık, iyi-kötü, doğru yanlış ayrımını yapabilme kabiliyeti gibi)

1
122 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İnsana bu farkındalığı sağlayan yapı "lateral frontal pole prefrontal korteks"tir. (bkz. prefrontal kortekse gelene kadar insan beyninin pek çok çevresel ve genetik etmene bağlı olarak geliştiğini anlamak gerekir ki bunları anlayabilmek için ise, insanın geçirdiği evrim yolunu incelemek gerekir.) Yani insanı insan yapan bu beyin bölgesi; beynin bilişsel olarak karmaşık davranışları planlaması-stratejik planlama, aynı anda birden fazla iş yapabilme, kişilik ifadesi ve karar verme süreçleriyle yakından ilişkilidir. Soyut düşünce kapasitemizi ve kişisel farkındalığımızı anlamak için de en önemli beyin bölgelerinden biridir. Prefrontal kortekste gerçekleşen bu karmaşık görevleri “yürütücü işlevler” olarak adlandırırız. Bu işlevler beynin iyi ile kötü arasındaki farkı söylememize, ortamı değerlendirmemize ve kendi düşüncelerimizi kontrol altına almamıza yardımcı olur.

Bazı hayvanların da (yunuslar, kediler, köpekler ve maymunların) prefrontal korteksleri olsa bile bizimki kadar büyük değildir. Prefrontal korteksimizin dünyadaki diğer türlerin prefrontal korteksinden daha büyük ve gelişmiş olma nedenini ise "dünya görüşümüze ne kadar çok insanın girip, etkileşimde ve iletişimde bulunmasıyla yani sosyal, bilişsel ve duygusal deneyimlerimizle" açıklayabiliriz.

Elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım, umarım faydalanabilirsiniz.

129 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Evrim Ağacı-Insan Zekasının Evrimi. (07 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 07 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Evrim Ağacı-Nasıl Insan Olduk. (07 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 07 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Evrim Ağacı-Prefrontal Korteks. (07 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 07 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şeyin adını bilmekle, o şeyi bilmek arasında devasa bir fark vardır. Bunun farkına erken varmak gerekir.”
Richard Feynman