Puan Ver
0
Puan Ver

İnsan beyninin öğrenme kapasitesini yitirmeye başladığı bir yaş var mı?

1
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Büyüme ve gelişim bir an değil, bir süreç olduğu için bu tarz konularda spesifik bir âna odaklanmak oldukça zor. Ancak insan ömrünün ilk 45 yılında bilişsel performansında azalma yönünde dikkate değer bir değişiklik görmüyoruz. İngiltere'de 7.000 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, 45 yaşından itibaren bilişsel fonksiyonlarda ölçülebilir bir azalma olduğu görüldü. Bu biraz şaşırtıcı, çünkü eskiden bu yaşın 60 olduğunu düşünüyorduk. Öte yandan 45-60 yaşlar arasındaki azalma ölçülebilir olsa da halen oldukça ufak. Yani aslen bir birey için dikkate değer düzeyde azalma 60 yaşından sonra oluyor diyebilirim. Araştırma sonuçlarına göre:

  • 45-49 yaşlar arasındaki kişilerde normale göre %3.6 azalma,
  • 65-70 yaşlar arasındaki kişilerde normale göre %7.4-9.6 arası azalma görülüyor.
Favorilerime Ekle
3

Kaynaklar

  1. Whitehall-II Stres ve Sağlık Araştırması olarak da bilinen araştırma buradan okunabilir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben evrime inanmıyorum. Profesör olan sizler de inanmıyorsunuz. İnançlar, şahsi fikirlerdir. Evrim, şahsi bir fikir değildir!”
Eugenie C. Scott
Geri Bildirim Gönder