Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

İnsan bebekleri gözleri açık doğarken köpek yavruları neden doğduklarında gözlerini açamıyor?

244 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mert Karagözoğlu
Çevirmen

Köpeklerin gözlerinin doğumda kapalı olması ve insanların gözlerinin doğumda açık olması birçok parçası bulunan bir sorudur.

İlk olarak, çoğu memelinin beyni çok sabit bir hızda büyür ve gözlerin açılması beynin büyümesiyle bağlantılıdır. Bu çerçevede gözler, bakılacak bir şey olsun ya da olmasın, beyin belirli bir olgunlaşma noktasına geldiğinde açılır.

Tüm Reklamları Kapat

İkinci olarak vücut büyümesi, özellikle de nefes alabilmek ve emzirebilmek gibi önemli şeyler beyin büyümesinden ayrı tutulabilir. Farklı memeliler, beyin olgunluğunun başlangıç safhalarından (hamster yavruları) neredeyse tamamlandığı safhalara (geyik yavruları) kadar birçok safhada doğar ve annelerinin dışında yaşayabilir.

Üçüncüsü ise memeli bir annenin ne kadar hamile kalacağı, doğuracağı ve yavrularına bakacağı ne tür bir hayvan olduğuna bağlıdır; anne büyük veya küçük, etobur veya otobur olabilir. Büyüyen bir bebeği mümkün olduğunca uzun süre rahimde tutmak elbette enerji tasarrufu açısından verimlidir, ancak bu tasarruf anne için çok zordur. Eğer bir türe mensup bir anne doğum safhaları çerçevesinde henüz olgunlaşmamış bir bebeği doğurabilir, koruyabilir, kendini ve bebeğini besleyebiliyorsa bu anne için daha kolay olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Son olarak farklı memeliler, yavrularının en azından bazılarının yetişkinliğe ulaşacak kadar yaşamaları üzerine farklı stratejilere sahiptir. İnsanlar ve geyikler gibi memelilerin her seferinde (genellikle) tek bir yavruları olur ve o yavru için çok fazla zaman, enerji ve ilgi harcarlar. Hamsterlar gibi diğerlerinin ise çok sayıda, bazen aynı anda 15-16 kadar yavrusu olur, ancak hamsterlar dikkatli ebeveynler değildirler, şansları yaver giderse bu yavrulardan biri veya ikisi hayatta kalabilir. Yani, bizim için bunu hayal etmek ne kadar zor olsa da, bir hamster annesi çok küçük bir şey ters gittiğinde bile yavrularını terk edebilir. Koşullar düzeldiğinde tekrar doğum yapmaya hazırdır.

Bu çerçevede geriye dönüp köpeklerin ve insanların sahip olduğu farklı stratejileri diğer hayvanlarla karşılaştırarak görebiliriz. Öncelikle köpekler etoburdur ve avcıdır. Avcılık yüksek oranda hız ve çeviklik gerektirmektedir ve bu çerçevede hamilelik büyük bir dezavantaj halini almaktadır. Ayrıca köpekler çoğu hayvana kıyasla daha büyük ve vahşidir; yani bir anne yavrularını koruyabilir ve bu sebeple yavrular, kendilerini hemen savunmak zorunda kalmazlar. Bunun da yanında pek az hayvan etobur bir avcının yuvasına girmeye cesaret edebilir, yani anneler yavrularını yuvalarında bırakıp avlanmaya gidebilirler. Özetle köpek yavruları beyin gelişimleri tamamlanmadan doğabilir.

Geyiklerin ise farklı sorunları vardır. Bir geyik annesi, yavrusu doğduktan sonra yavrularını iyi düzeyde koruyamaz, bu nedenle yavrular kendi başına koşabilecek kadar olgunlaşana değin doğmazlar. Doğduklarında da gözlerini açabilir, birkaç saat sonra yürüyebilir ve hatta koşabilirler. Yani hem beyinleri hem de vücutları doğumda görece olgunlaşmıştır.

Son olarak, insan bebeklerinin doğduğunda gözlerinin açık olması bize doğum anında beyinlerimizin hamster ve yavru köpeklere kıyasla oldukça olgun ve öğrenmeye hazır olduğunu gösterir. Genellikle iki ebeveyn ve bütün bir toplum tarafından korunan bir insan bebeği, başarılı bir yetişkinlik için ihtiyaç duyacağı her şeyi öğrenmek için uzun bir çocukluk lüksüne sahiptir.[1]

Kaynaklar

  1. B. Finlay. Why Are Humans Born With Eyes Open And Puppies Are Born With Eyes Closed?. Alındığı Tarih: 15 Kasım 2022. Alındığı Yer: Cornell Center for Materials Research | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close