Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

İneklere neden et yedirilmez?

İzlediğim bir videoda, adamın biri mangalda et pişirip hamburger yapıyordu ve ineğe yedirmeye gidiyordu. Videoyu yorumlayan birisi ineğe yedirilmez dedi. Bunun nedeni nedir? Okuduğum bir makalede, hayvanlara kendi etlerini yedirince delirme olasılığı olabiliyormuş. Bu durumun bununla bir ilgisi var mıdır?
2,029 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
94K UP
Araştırmacı

İnekler et yerse hastalanabilirler . O nedenle et yememelidirler .

Bazı durumlarda et yiyen inekleri duydum, ama normal diyetleri değil. Sığırlar, diğer toynaklılar gibi, otçullardır. Bununla birlikte, otlayan sığırlar, çim ve forbs ile birlikte bazı omurgasızları (çoğunlukla böcekleri) tüketirler, çünkü yiyeceklerini çiğnemeden ve yutmadan önce tüm yaratıklardan bitkileri çıkarmazlar. Eğer et yiyorsa, o zaman yaparlar.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca, ticari sığır yemi genellikle mısır, soya fasulyesi ve yonca gibi bitkisel bileşenlerle karıştırılmış hayvansal ürünlere sahiptir, bu nedenle beslenen sığırlar (yem lotlarında ve süt ahırlarındakiler gibi) aslında et yer.

İngiliz “Deli İnek Hastalığı” salgınının böyle başladığı düşünülmektedir. Deregülasyon nedeniyle, hayvan yemi, koyun ve diğer ölü hayvanlardan beyin ve omurilik akorları gibi sinir dokusunu içermesine izin verildi. İnekler bu yoldan prionlar aldılar ve görünüşe göre bazılarına BSE (sığır süngeri ensefalopatisi) verdi ve bunlar yaygın olarak “Mad Cow” olarak biliniyordu. Bu ineklerden et yemek, bazı insanlara Creuzfeldt-Jakob Hastalığı (CJD) adı verilen benzer (ancak çok nadir) insan dejeneratif bir hastalık vermiş olabilir, ancak BSE ve CJD arasındaki bağlantı kanıtlanmamıştır.

Amerika'daki bazı inekler diğer ölü hayvanları yerler. Bir ineğin orijinal diyeti bir otoburdu ama yavaşça etoburlara doğru kayıyorlar. İnekler bilimsel olarak et yiyemezler. İneklerin yem eti olmasının nedeni, süt endüstrisinin ineklerin en fazla para kazanabilmeleri için kilo almasını istemeleridir. Bir inek diyeti saman ve tahıldan oluşur. İnekler et yememelidir çünkü hastalığa yol açar. Büyük şirketler “mükemmel kremi” yaptığını söyleyerek kendilerini savunmaya çalışırlar ama bu bir mazeret değildir.

757 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Quora. (18 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 18 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tuncay Murat Genç
Bilimsever

Kendi etini yiyen canlıların delirmesinin olasılık dışı olduğunu düşünüyorum. Zira insan da dâhil olmak üzere pek canlının Kanibalizm yani "kendi türünden canlıları yeme" alışkanlıkları olduğunu biliyoruz. Dinsel ritüel, cinsel güç edinme, düşmanlara gözdağı verme vebenzeri insan davranışları; besin azlığı, başka canlıları avlamektan daha kolay olması ya da yavrularına kendini yem ederek onların hayatını garantiye almak gibi pek çok hayvan davranışları kolaylıkla gözlemlenebilir.

356 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close