Sorulara Dön
1
Beslenme, Spor & Diyet

İneklere neden et yedirilmez?

İzlediğim bir videoda, adamın biri mangalda et pişirip hamburger yapıyordu ve ineğe yedirmeye gidiyordu. Videoyu yorumlayan birisi ineğe yedirilmez dedi. Bunun nedeni nedir? Okuduğum bir makalede, hayvanlara kendi etlerini yedirince delirme olasılığı olabiliyormuş. Bu durumun bununla bir ilgisi var mıdır?

2
601 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İnekler et yerse hastalanabilirler . O nedenle et yememelidirler .

Bazı durumlarda et yiyen inekleri duydum, ama normal diyetleri değil. Sığırlar, diğer toynaklılar gibi, otçullardır. Bununla birlikte, otlayan sığırlar, çim ve forbs ile birlikte bazı omurgasızları (çoğunlukla böcekleri) tüketirler, çünkü yiyeceklerini çiğnemeden ve yutmadan önce tüm yaratıklardan bitkileri çıkarmazlar. Eğer et yiyorsa, o zaman yaparlar.

Ayrıca, ticari sığır yemi genellikle mısır, soya fasulyesi ve yonca gibi bitkisel bileşenlerle karıştırılmış hayvansal ürünlere sahiptir, bu nedenle beslenen sığırlar (yem lotlarında ve süt ahırlarındakiler gibi) aslında et yer.

İngiliz “Deli İnek Hastalığı” salgınının böyle başladığı düşünülmektedir. Deregülasyon nedeniyle, hayvan yemi, koyun ve diğer ölü hayvanlardan beyin ve omurilik akorları gibi sinir dokusunu içermesine izin verildi. İnekler bu yoldan prionlar aldılar ve görünüşe göre bazılarına BSE (sığır süngeri ensefalopatisi) verdi ve bunlar yaygın olarak “Mad Cow” olarak biliniyordu. Bu ineklerden et yemek, bazı insanlara Creuzfeldt-Jakob Hastalığı (CJD) adı verilen benzer (ancak çok nadir) insan dejeneratif bir hastalık vermiş olabilir, ancak BSE ve CJD arasındaki bağlantı kanıtlanmamıştır.

Amerika'daki bazı inekler diğer ölü hayvanları yerler. Bir ineğin orijinal diyeti bir otoburdu ama yavaşça etoburlara doğru kayıyorlar. İnekler bilimsel olarak et yiyemezler. İneklerin yem eti olmasının nedeni, süt endüstrisinin ineklerin en fazla para kazanabilmeleri için kilo almasını istemeleridir. Bir inek diyeti saman ve tahıldan oluşur. İnekler et yememelidir çünkü hastalığa yol açar. Büyük şirketler “mükemmel kremi” yaptığını söyleyerek kendilerini savunmaya çalışırlar ama bu bir mazeret değildir.

653 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (3)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Kendi etini yiyen canlıların delirmesinin olasılık dışı olduğunu düşünüyorum. Zira insan da dâhil olmak üzere pek canlının Kanibalizm yani "kendi türünden canlıları yeme" alışkanlıkları olduğunu biliyoruz. Dinsel ritüel, cinsel güç edinme, düşmanlara gözdağı verme vebenzeri insan davranışları; besin azlığı, başka canlıları avlamektan daha kolay olması ya da yavrularına kendini yem ederek onların hayatını garantiye almak gibi pek çok hayvan davranışları kolaylıkla gözlemlenebilir.

294 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın