Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Canpolat
Ali Canpolat
1,453 UP
Üye
3

İndüklenmiş dipol ve dipol ne demek? Apolar molekülün diğer ismi indüklenmiş dipol mü. Polar molekülün ismi Dipol mu?

Lütfen bir yerden kopyala yapıştır yapmayın çünkü çoğu kaynağa baktım açık bir şekilde kendiniz yazarsanız sevinirim
4,827 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yunus BİLECE
Yunus BİLECE
29K UP
Öğrenci

Önce dipolü anlaman önemli şimdi elinde sağ tarafı "+" yüklenmiş bir cisim var (buna a cismi diyeceğim )bu elindeki cismin sol tarafı "-" (a- diyeceğim buna da diğer yüzü de a+ olur) yüklenmiş olmak zorunda bu durumda bu elindeki cisim dipol bir cisim (burada onu iyonla karıştırma cismin içindeki + ve - yük hala bir birine eşit sadece sağ ve solundaki yük yoğunlukları artık farklı).Dipolar kelimesi di (iki) ve polar (kutup) kelimelerinin birleşmesi ile oluşuyor anlamı iki kutuplu dipol de kısaltması. Şimdi masada bir başka cisim var ve bu cisim nötr (bu da b cismi olsun) elindeki cismi aldın ve bu cismin + yüklü tarafını bu nötr yüklü cisme yaklaştırdın buradan sonra masadaki b cismi indüklenmiş dipol olur, dipol çünkü artık onunda bir tarafında "-" veya "+" yük yoğunluğu var masadaki cismin durumunda bu a+'nın yaklaştığı yer b- olacak

hatsudy

bu resimdeki gibi. b cismi indüklenmiş çünkü başka bir cismin elektrik alanı onun kutuplarındaki yük yoğunluğunu değiştirdi. İndüklenmiş dipole ayrıca geçici dipol de denir bunun sebebi onu dipol yapan şeyin bir başka cismin elektrik alanı olmasıdır bu cisim gittiğinde indüklenmiş dipol tekrar nötr cisim olacaktır. Bütün dipoller indüklenmiş değildir bu arada bunu da aklında tut. Burada indüklenmiş, dipol ve indüklenmiş dipol ( geçici dipol veya anlık) kavramlarını anlattım daha henüz molekül lafı geçmedi ona biraz var.

Tüm Reklamları Kapat

Apolar "a" olumsuzluk eki ile polar kelimesinin birleşmesinden oluşuyor ve kutupsuz demek, polar ise kutuplu demek. İndüklenmiş dipol ile apolar aynı değil yani.

Apolar moleküle örnek olarak CCl4 verilebilinir peki neden? Bunu az çok anlamışsındır o 4 tane klor var ve her biri son katmanlarına karbonun son katmanından bir tane elektron almış ve hepsi karbonu kendine çekiyor sonuç olarak karbon kuvvetler bileşkesi oluyor ve karbon ve molekül hiçbir yere kıpırdamıyor. Buna da apolar molekül deniyor. Apolar molekül bir nevi nötr moleküldür önceki örneği hatırla masadaki cisme dikkat iyon filen demedim bak nötr dedim ve sonra indüklendi yani nötr cisim indüklenebilir cisimdir. Apolar molekül indüklenmiş molekül olabilir demektir bu ama aynı değillerdir.

Tüm Reklamları Kapat

Polar moleküle örnek olarak da en ünlüsü H2O var. Oksijenin son katmanında 6 tane elektronu var ve 2 hidrojen bu 6 elektronun birer tanesini alarak oksijenle ortak kullanarak kendi son katmanlarını 2ye tamamlıyorlar ve oksijenin son katmanı da 8'e tamamlanıyor. (Bu arada bu elektron alma aşkına elektronegatiflik denir. Aklında daha rahat kalması için elektron eksikliği (yada elektron eksikliği hastalığı)diyebilirsin. Bazı atomların elektronegatifliği diğerlerinden daha yüksekdir (daha hastadır) klor gibi.) Elektronegativitenin birimi ec'dir 1 ec 1 zilyon tane (mol) flor atomunun 1 zilyon (yine mol) tane elektronu kendisine bağladığında açığa çıkan enerjidir (ısı enerjisi daha çok) ve ölçülebilinir her atomun kendi eletronegativitesi vardır. Elektronegativide ayrıca moleküller içinde bahsedilebilir örneğin su molekülü için bu oksijenin kurduğu 2 bağın elektronegativitesinin toplamının ortalamasıdır

((3,44 - 2,20) + (3,44 - 2,20)) / 2 = 1,44

3.44 oksijenin elektronegativitesi, 2.20 ise hidrojenin elektronegativitesi 2 tane bağ var bu yüzden 2 kere toplandı. Elektronegativitesi eğer sıfırdan büyükse ve simetrik değilse molekül kesinlikle polar moleküldür diyebilirsin. Elektronegatifliği eğer sıfırsa molekül kesinlikle apolar moleküldür. Ama simetrisini bilmediğinde o kadar da işe yaramaz bunu bilmen bir H2 veya O2 molekülünün neden apolar olduğunu anlamana yarayabilir.

Polar moleküllere devam edeyim evet bütün polar moleküller dipoldür yani iki kutupları vardır. Dipol molekülleri ezberlemek en iyisi.

Şimdi senin istediğin kısım [1] bu soruyu çözmek istiyorsun burada şıklara bak london a'yı geçiyorum london kuvvetleri ezber konusu,

b şıkkı iyon-dipol doğru, Burada suyun dipol olduğunu ezberlemekten başka çare yok ve dipol iki kutuplu demek.

resimdeki gibi + yüklü hidrojen - yüklü klore yapışmış

Tüm Reklamları Kapat

"-" yüklü oksien ise "+" yüklü sodyuma yapışımış.

Bu yapışmayı yanlış anlama NaCl hala iyonik etkileşimini koruyor bunun 2 sebebi var biri NaCl atomları arasındaki çok güçlü iyonik (metal ametal) bağ diğeri su molekülleri arasındaki çok güçlü polar kovalent (ametal-ametal arasındaki) bağ . Bunlar hep elektrostatik kuvvetler.

Bu sebeple NaCl ve H2O gidip de Na2O ve HCl'ye dönüşmüyor.

He bu arada bu iyon dipol etkileşimini kırmak harbiden zordur. Öbür türlü içme suyu sıkıntısı diye bir şeyi zaten kimse aklından bile geçirmezdi.

Tüm Reklamları Kapat

c şıkkı iyon indüklenmiş dipol etkileşimi (etkileşimi kısmına dikkat et sana Cl- iyon CCl4 indüklenmiş dipol mü diye sormuyor bu bir iyon indüklenmiş dipol etkileşimi mi diye soruyor tabi CCl4burada indüklenmiş dipol ama her zaman aynı değil yani kendi halinde bir cam kavonoz içindeki CCl4 indüklenmiş dipol değildir)

d şıkkı bu yanlış olan dediğim gibi dipoller iki kutupludur - ve + kutupları vardır ancak iyonlar tek kutupludur bu magnezyum iyonunun sadece tek bir kutbu var ve o da + yani bu iyon dipol etkileşimi olmalıydı.

e şıkkı doğru buda, masadaki nötr cisim ile elindeki dipol cisim örneği gibi tam olarak bunun gibi arasındaki fark şu masadaki cisimle senin elindeki cismin arasında da dipol indüklenmiş dipol bağı var diyebilirsin bunu senin farklı yapan şey şu cisimle senin elindeki cismin arasındaki farktan çok çok daha küçük bir mesafe farkı var burada ve dokundurarak ta yükleri eşitleyemiyorsun (F=k*q1*q2/r2) buradaki r çok çok küçük ve bu da F'in büyük olmasını sağlıyor.

Tüm bu yazdıklarımda eksik noktalar var mesela kısmi yük gibi ama şimdilik böyle kabul et sonra daha iyi anlamaya başlarsın. Soru çözmeni filen engellemez. Hoş kısmi yükü kullandım zaten o en baştaki resimdeki + ve -'nin başındaki o tuhaf işaret (δ) kısmi demek, yani bir tarafı yüklenmiş ama cisim hala nötr ama nötr diyemezsin e nötr cisme yüklü de denmez o zaman kısmen yüklü diyelim demişler.

329 görüntülenme

Kaynaklar

  1. eodev. Eodev. Alındığı Tarih: 20 Nisan 2023. Alındığı Yer: eodev | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Yunus BİLECE
Yunus BİLECE
29K UP
Öğrenci

Sorudaki D şıkkına iyon dipol demişim yanlış olmuş o. İyon iyon etkileşimi olacak. Hala dipol dipol değil tabi doğru cevap hala d şıkkı yani.

*düzeltmedüzeltmedüzeltmedüzeltmedüzeltmedüzeltmedüzeltme*

Tüm Reklamları Kapat

164 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close