Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Leuna Kim
Üye
1

İmkansız diye bir şey yoksa imkansız diye bir şeyin olması mümkün müdür?

Aklıma takılıyordu kaç aydır :D
717 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Evrenimizin doğa yasaları ile sınırlandırıldığını düşünürsek, imkansız olaylar vardır. Dolayısı ile öncülün doğru olmadığını düşünüyorum ancak öncülün doğru olduğunu varsaydığımız bir durumda imkansız diye bir şeyin olmaması derken fiziksel olarak "asla olamayacak bir olay" olmayacağını söylemiş olursunuz. "İmkansızlığın olması" ifadesi sadece insanların anlaşmak için uydurduğu iki kelimenin bir araya getirilmesidir.

İmkansız, "olma ihtimali olmamak" demektir. "Olma ihtimalinin olmadığının olduğunu" söylediğinizde o şey "olmuş" olmaz. Şöyle düşünün. Elinizde elma yok. "Elmasızlığım var." derseniz elinizde gerçekten bir şey olmuş olmaz. Sadece onu tersten ifade etmiş olursunuz. Fiziksel olarak bir şey değişmedi, sadece anlaşmak için uydurduğumuz dil ile oyun oynuyorsunuz. İmkansız diye bir şey yoksa elbette imkansız "kavramının" olması da olması mümkün. Bu kavramın olması fiziksel olarak imkansız diye bir şey olmamasından bir şey kaybettirmezdi. Bu dil oyunlarının olması da olmaması da mümkün, size bağlı. :) Bu oyunlara çok kapılmaya, sanki çok "derin paradokslar" varmış gibi davranmaya çok gerek yok. Biz olanları farklı bir şekilde ifade ettiğimizde fiziksel gerçeklik değişmez.

Tüm Reklamları Kapat

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Lu Ca
Lu Ca
32K UP
Konuyla ilgili

Soruya "İmkansız diye bir şey YOKSA" diye başlarsanız imkansız diye bir şeyin olmadığını varsayıyorsunuz demektir yani her şey imkanlıdır. "İmkansız diye bir şeyin olması mümkün müdür?" diye devam ederseniz "Yoksa" yüzünden sorudaki imkansız da imkanlı olamak zorundadır. Ama imkansız eğer imkansızsa imkansız nasıl imkanlı olabilir? "Paradoks"u tanımlamış oldunuz.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close