Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

İmkansız diye bir şey var mıdır, varsa nedir?

İmkansız ya da olanaksız olan bir şey bilimsel olarak var mıdır?
5,799 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap

İmkansız olan nedir ki? Bence gerçek olan ve ya olmayandır.

Peki gerçek nedir?

Tüm Reklamları Kapat

Eğer bir olgu, ne olursa olsun, aklınada canlanıyorsa bu gerçektir. Bunu nesnel olarak hayata uygulamanın bir önemi yoktur, çünkü zaten nesnel olan şey bunu düşünebilmektir. Ne hayal edersen et, ne düşünürsen düşün, ne arzularsan arzula. Hepsi gerçektir

431 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir

Evet, vardır.

Çok çılgın şeyler gerçek olabilir: Kanatları olan, poposundan gökkuşağı fışkırtan, tek boynuzu olan, kafası aslan arkası ayı ayakları at şeklinde olan bir varlık, ne kadar absürt ve imkansız gözükse de mümkündür. 2+2=5 mümkündür; çünkü bu tür bir sistem tanımlayabiliriz (veya lise matematiğindeki mod kavramından bileceğiniz üzere, mesela mod 7'de 9+9=4'tür). Bunlar imkansız değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Ama matematik ve mantık, bazı imkansızlıkları tanımlamamızı sağlar: "3 kenarlı kare" mümkün değildir mesela. "Bekar evliler" de yoktur - ve olamaz da. Bunlar semantik şeyler gibi geliyorsa şunu deneyin: Her bir yüzü eşit büyüklükte ve şekilde (eşleşik) olan, her bir köşesine eşit sayıda kenarın dokunduğu, 21 veya üzeri sayıda yüzü olan düzgün bir poligon imkansızdır. Burada tanımladığım şey Platonik Katı dediğimiz bir geometri ve bu katılardan sadece ve sadece 5 tane var ve (bildiğimiz kadarıyla, başka matematiklere sahip başka evrenler olsaydı bile) daha fazla sayıda olamaz:

Tabii imkansızlık sınırını nereye çektiğinize bağlı olarak bu imkansızlıkların sayısını çok daha fazla artırmak mümkün. Mesela şu anda içinde bulunduğumuz Evren, var olan ve var olabilecek tek evren ise, o zaman devridaim makinaları (termodinamiğin 2. yasasını ihlâl ettiği için) imkansızdır. Işık hızını aşmak (nedensellik gibi mantık yasalarını ve özel görelilik teorisini ihlâl ettiği için) imkansızdır. Şu anda "doğa yasası" olarak tanımladığımız herhangi bir şeyi ihlâl edebilen her şey imkansızdır.

296 görüntülenme
23
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Beşir Özgür Nayır
Felsefeci

İmkansızlık üzerine düşünmek için öncelikle ne tür imkanlılıklar tanımlayabildiğimize bakalım derim.

Örneğin, bazı şeyler fiziksel olarak imkansızdır. Işık hızını aşamayız. Mutlak sıfırın altına inemeyiz.

Tüm Reklamları Kapat

Metafiziksel olarak mümkün bir olası evrende ise ışık hızını aşabilir, mutlak sıfırın altına inebiliriz. Demek ki bunlar, fiziksel olarak imkansız ancak metafiziksel olarak imkanlı.

Farklı bir seviyeye çıkıp bir önermenin (veya bu önermenin işaret ettiği durumun) mantıksal olarak imkanlı olup olmadığını ölçebilirsiniz. Bu noktada imkansızlık, mantıksal çelişkiye yol açmaktan geçiyor (paraconsistent logic çalışanlar kızmasın).

Kısacası, evet. İmkansız diye bir şey vardır, ancak bu ne çeşit bir imkansızlıktan bahsedildiğine göre muhtemelen değişecektir.

287 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close