Sorulara Dön
4
Evrim & Abiyogenez

İlk eklem canlının neresinde oluşmuştur?

1
Anonim 4
175 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kemikler omurgalılara has, orjinini eklemsi yumuşak iç iskeleti olan deniz canlılarında gırtlak ve deri alt katmanının (bazal membran) minerslizasyonu ile dişimsi çıkıntı ve koruyucu kabuk şeklinde değişmesinden alır.

Amphioxus (Türkçesi batrak) benzeri ilkel bir balıkımsının ardılları kıkırdağımsı iç iskeleti olan çenesiz balıkların akabinde büyük bir evrimsel adımla iskeletin mineralize olması kemiğin kökeni gibi gözüküyor.

Bbaşlangıcı 1,5 milyar yıl öncesinde tektonik hateketler sonucunda mineraller ve bol miktarda kalsiyum karbonat okyanuslarda açığa çıktı. Bu dönemde denizlerde yaşayan organizmalarda bu mineraller vücutlarında birikmeye başladı. Uzuvlarda biriken mineraller güçlü ve korunmalı kol ve bacakımsı yapılar haline geldi. Aynı zamanda hareketi kolaylaştırdı ve daha uzak mesafelere gidebilmeyi mümkün kıldı. Fakat dış iskelet büyümeyi kısıtladığı için evrimsel ilerlemede dış iskeletin iç iskelete dönüşmesi avantaj oluşturdu. Ayrıca bu minerallerin birikmesiyle ağırlaşan uzuvları hareket ettirebilmek kasların gelişimine olanak sağladı.

Zamanla okyanuslarda yaşayan canlıların kalsiyum karbonat iskeleti kalsiyum fosfata dönmüş. Bunun sebebinin artan hareket ile açığa çıkan asitin (laktik asit gibi) kalsiyum karbonatı yıkımlaması olabilir. Kalsiyim fosfat daha stabil ve asiditeye dayanabiliyor.

2. adım koruyucu kalkanlardan iç iskelete geçiş. En erken iskeletler mineralize olmamış kolajen bazlı olmayan kıkırdaklılar. Hagfish, lancelet gibi canlıların gırtlaklarında görülüyor. Bunların ardından köpek balıkları gibi kolejen bazlı kıkırdak iskeleti olanlar geliyor. Daha sonra da bu kıkırdağın degrade olup kemikleşmesi. Muhtemelen actinodin gen ailesindeki değişimler sonucu balıkların yüzgeçlerinin kol ve bacak uzuvlarına dönüşmesi mümkün olmuş. Böylece omurgalılar oluşmuş, denizlerden karalara çıkılmış ve canlı çeşitliliği artmış.

Mineralizasyonda rol oynayan genler SCPP (specific secretory calcium-binding phospoprotein )bunlar kemik ve dişin oluşumunda rol oynayan genler. SSCP varyasyonları da dişi saran enamel kup oluşumunda görülüyor.

Kıkırdak yapı ise RUNT gen ailesi yoluyla sentezleniyor. Runx 1, -2 ve -3 proteinlerinin kıkırdak gelişiminde rol oynadığı, fare deneylerinde yokluğunda kemiğin gelişmediği görülmüş.

118 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın