Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
4

İlk eklem canlının neresinde oluşmuştur?

569 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Kemikler omurgalılara has, orjinini eklemsi yumuşak iç iskeleti olan deniz canlılarında gırtlak ve deri alt katmanının (bazal membran) minerslizasyonu ile dişimsi çıkıntı ve koruyucu kabuk şeklinde değişmesinden alır.

Amphioxus (Türkçesi batrak) benzeri ilkel bir balıkımsının ardılları kıkırdağımsı iç iskeleti olan çenesiz balıkların akabinde büyük bir evrimsel adımla iskeletin mineralize olması kemiğin kökeni gibi gözüküyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bbaşlangıcı 1,5 milyar yıl öncesinde tektonik hateketler sonucunda mineraller ve bol miktarda kalsiyum karbonat okyanuslarda açığa çıktı. Bu dönemde denizlerde yaşayan organizmalarda bu mineraller vücutlarında birikmeye başladı. Uzuvlarda biriken mineraller güçlü ve korunmalı kol ve bacakımsı yapılar haline geldi. Aynı zamanda hareketi kolaylaştırdı ve daha uzak mesafelere gidebilmeyi mümkün kıldı. Fakat dış iskelet büyümeyi kısıtladığı için evrimsel ilerlemede dış iskeletin iç iskelete dönüşmesi avantaj oluşturdu. Ayrıca bu minerallerin birikmesiyle ağırlaşan uzuvları hareket ettirebilmek kasların gelişimine olanak sağladı.

Zamanla okyanuslarda yaşayan canlıların kalsiyum karbonat iskeleti kalsiyum fosfata dönmüş. Bunun sebebinin artan hareket ile açığa çıkan asitin (laktik asit gibi) kalsiyum karbonatı yıkımlaması olabilir. Kalsiyim fosfat daha stabil ve asiditeye dayanabiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

2. adım koruyucu kalkanlardan iç iskelete geçiş. En erken iskeletler mineralize olmamış kolajen bazlı olmayan kıkırdaklılar. Hagfish, lancelet gibi canlıların gırtlaklarında görülüyor. Bunların ardından köpek balıkları gibi kolejen bazlı kıkırdak iskeleti olanlar geliyor. Daha sonra da bu kıkırdağın degrade olup kemikleşmesi. Muhtemelen actinodin gen ailesindeki değişimler sonucu balıkların yüzgeçlerinin kol ve bacak uzuvlarına dönüşmesi mümkün olmuş. Böylece omurgalılar oluşmuş, denizlerden karalara çıkılmış ve canlı çeşitliliği artmış.

Mineralizasyonda rol oynayan genler SCPP (specific secretory calcium-binding phospoprotein )bunlar kemik ve dişin oluşumunda rol oynayan genler. SSCP varyasyonları da dişi saran enamel kup oluşumunda görülüyor.

Kıkırdak yapı ise RUNT gen ailesi yoluyla sentezleniyor. Runx 1, -2 ve -3 proteinlerinin kıkırdak gelişiminde rol oynadığı, fare deneylerinde yokluğunda kemiğin gelişmediği görülmüş.

136 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close