Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

İlk atom nasıl oluşmuştur??

Ayrıntılı anlatırsanız sevinirim

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evren doğum anında bir protondan bile küçüktü.1032 K sıcaklığında ve tüm kuvvetler bir aradaydı.

Önce kütle-çekim kuvveti diğer kuvvetlerden ayrıldı ve evren şişme(kozmik enflasyon) safhasına girdi ve büyüklüğü 1030 kat arttı. Evren adeta fotonlardan,kuarklardan ve leptonlardan meydana gelen, yaklaşık 1027 K sıcaklığında bir çorbaya dönüştü.

Güçlü ve zayıf kuvvet birbirinden ayrıldı. Sonra, zayıf kuvvet ve elektromanyetik kuvvet birbirinden ayrıldı.

Kuarklar bir araya gelerek hadronları(proton ve nötron) ve bunların karşıt-parçacıklarını meydana getirdi. Evren daha yavaş genişlemeye ve soğumaya başladı.

Parçacıklar ve anti-parçacıklar birbirleriyle çarpışarak foton ve diğer parçacıklara dönüştüler.

Evren protonların ve nötronların birbirleriyle çarpışıp elementleri oluşturabileceği kadar soğumuş durumdaydı. Bu sürede H,He3,He4,Li7 oluştu.

Sıcaklık 2970K'e kadar düştü, elektronlar çekirdeklere bağlanmış ve atomlar oluşmuştu.

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Nihat Bilgin Yayınları Oradan özetleyip alıntıladım.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya'nın hiçbir yerinde mutlak özgürlük bulunmaz. Özgürlük, her zaman görelidir.”
Zhang Jie
Geri Bildirim Gönder