Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

İlerde insanlar farklı gezegenlerde evrimleşebilir mi?

İleride insanlığın mars gibi gezegenlere gidip orada evrimleşme ihtimali var mıdır? Mars'ın tabanında bulunan %96 lık karbondioksite rağmen ileride bazı insanlar mars'ta koloni kurup orada farklı bir şekilde evrimleşebilirmi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Tabi ki de. İnsalık Mars'a gittiği zaman ve orada yaşamaya başladığı zaman artık onlar Marslı olacaklar. Orada ilk doğan bebek artık Marslı olacak. Mars'ın fiziksel koşullarına göre yaşayacaklar. Marslılara ait bir gen havuzu olacak ve bu havuza her geçen gün yeni genler eklenecek. Mars'ın seçilimlerine maruz kalacaklar ve nesiller boyunca o ortamın koşullarına göre zayıf genler elenip, uyum sağlayabilen genler hayatta kalacak. Bunun sonucunda Dünya insanı ve Mars insanı birbirinden farklılaşmaya başlayacaktır. Belki bu farklılaşma on binlerce yıl sonra makro boyutta gerçekleşebilir, ancak kısa vadede tüm farklılaşmalar mikro boyutta olacak. Bu farklılaşmalar ne olacak sorusuna cevap vermek şuan zor. Ancak Mars'ın koşulları göz önüne alındığında bazı fikirler ortaya atılabilir. Örnek olarak atmosferin yoğunluğunun Dünya'dakine göre az olmasından dolayı deri rengi koyulaşabilir. Yer çekimi Dünya'ya göre daha az olduğu için Marslıların kemikleri daha da kalın olabilir. Mesela yine Mars yüzeyinde radyasyon miktarı çok olduğu için buna uyum sağlayabilen genler hayatta kalacak ancak uyum sağlayamayanlar kansere yakalanma ihtimalleri artacaktır. Tabi bu koşullar başka çözümleri ve sorunları beraberinde getirmektedir. Ne olup biteceğini hep beraber göreceğiz!

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanın öğrenmesi gereken tek dil, tatlı dildir.”
Barış Manço