Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anglosakson Baker
Üye
0

İktidar partisi ile aynı görüşe sahip yeni bir parti kurulması ve parti yeterince büyüyünce iktidar partisinin bünyesine geçmesi ne tür stratejidir?

Mantıklı duruyor ama seçmen burada oyunu geri çekmez mi? Ben olsam çekerdim yani.
158 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Ülkemizde de dünyada da siyaset, yüksek seviyede şüpheye açık ve kirlenmiş bir alan olarak görülüyor, kabul ediliyor. Sizin bahsettiğiniz stratejiler temelde, siyasetin var oluş amacı ile ilgisi olmayan, devletlerin kuruluş ve yönetim dinamikleri içerisinde var olan ve hileler olarak kabul edilebilecek hamleler. Koltuk merakı, ego, ekonomik ya da sosyal çıkarlar, statü gibi, kişisel motivasyonlar ile girişilen eylemler. Normal ve ideal şartlarda devletler, çeşitli ortaklıklara sahip toplulukların (ulus, millet, yurttaş denebilir bu topluluğa) kendilerini yönetmek için içlerinden çıkardıkları bir güçtür. Ve çeşitli ileri gelenler bu yapıyı belirli bir süre yönetmek için halktan destek alırlar ve görevlerini yaparlar. Bahsettiğiniz yöntemler, bu yapı içerisinde var olabilmenin ya da nesiller boyu kirlenmiş bu yapının içerisinde bir konum edinebilmenin yöntemlerinden biridir. İktidar partisi ile benzer çizgide bir parti kurayım, sonra biraz güçlenip ona katılayım gibi bir planlama, iktidar partisi içerisinde etkili ve söz sahibi bir koltuk edinmenin planı olabilir. Ama her şekilde bunu yapan ya da buna niyetlenenin, ülkesine ve insanına gerçekten fayda sağlayacağını düşünmek naifliktir.

Ama belki bu şekilde, konuya, temel doğru ve beklentilerle yaklaşmak da bir naifliktir çünkü dediğim gibi siyaset, öylesine kirlenmiş ve yozlaşmış bir dünyadır ki bu tip siyasi oyunlarla dolup taşmaktadır. Belki de herkes bu oyunların peşindedir ve herkes ancak en iyi stratejiyi güttüğü takdirde zirvede söz sahibi olmaktadır. Ama zaten sorun da buradadır, "söz sahibi" olmaya çalışmak kişisel bir şeydir. Zaten siyasette söz sahibi olamıyor ve halkın desteğini alamıyorsanız, zaten o toplumun bir temsilcisi olmayı hak etmiyorsunuz demektir. Toplumun temsilcisi olma yeterliliğinde olamayan hiç kimse zaten siyaset arenasında olmamalıdır. Israrla olmaya devam ediyorsa ya da bunu istiyorsa orada halka ve ülkeye hizmetten bahsedilemez, kişisel çıkarlardan bahsedilebilir. Ama artık ne yazık ki oy kullanma dinamikleri de siyaset kadar kirlenmiş olabilir. Siz oyunuzu geri çekebilirsiniz ama günümüzde geniş kitleler, sadece ve sadece, kendi şahsi çıkarlarını koruyan siyasetçileri desteklemektedir. Ülkenin ve halkın genelinin iyiliğini isteyen bir seçmen kitlesi kalmamıştır. Yani belki de siyasetteki kirlenme aslında siyasetin değil halkın ve kitlelerin kirlenmesini gösteriyordur. Her toplum de hak ettiği gibi yönetilir. Siyasete şahsi çıkarları için girmek isteyecek kişiler ve gruplar da, siyasete şahsi çıkarları için girenleri destekler. Çünkü o siyasetçi, o kitlenin temsilcisidir. Bu yaklaşımların hiç birinin, medeni ve ahlaklı toplumlarda ve ideal yönetim biçimlerinde yeri yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close