Sorulara Dön
0
Ekonomi & Siyaset Bilimi

İktidar partisi ile aynı görüşe sahip yeni bir parti kurulması ve parti yeterince büyüyünce iktidar partisinin bünyesine geçmesi ne tür stratejidir?

Mantıklı duruyor ama seçmen burada oyunu geri çekmez mi? Ben olsam çekerdim yani.

1
Teşekkür
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Ülkemizde de dünyada da siyaset, yüksek seviyede şüpheye açık ve kirlenmiş bir alan olarak görülüyor, kabul ediliyor. Sizin bahsettiğiniz stratejiler temelde, siyasetin var oluş amacı ile ilgisi olmayan, devletlerin kuruluş ve yönetim dinamikleri içerisinde var olan ve hileler olarak kabul edilebilecek hamleler. Koltuk merakı, ego, ekonomik ya da sosyal çıkarlar, statü gibi, kişisel motivasyonlar ile girişilen eylemler. Normal ve ideal şartlarda devletler, çeşitli ortaklıklara sahip toplulukların (ulus, millet, yurttaş denebilir bu topluluğa) kendilerini yönetmek için içlerinden çıkardıkları bir güçtür. Ve çeşitli ileri gelenler bu yapıyı belirli bir süre yönetmek için halktan destek alırlar ve görevlerini yaparlar. Bahsettiğiniz yöntemler, bu yapı içerisinde var olabilmenin ya da nesiller boyu kirlenmiş bu yapının içerisinde bir konum edinebilmenin yöntemlerinden biridir. İktidar partisi ile benzer çizgide bir parti kurayım, sonra biraz güçlenip ona katılayım gibi bir planlama, iktidar partisi içerisinde etkili ve söz sahibi bir koltuk edinmenin planı olabilir. Ama her şekilde bunu yapan ya da buna niyetlenenin, ülkesine ve insanına gerçekten fayda sağlayacağını düşünmek naifliktir.

Ama belki bu şekilde, konuya, temel doğru ve beklentilerle yaklaşmak da bir naifliktir çünkü dediğim gibi siyaset, öylesine kirlenmiş ve yozlaşmış bir dünyadır ki bu tip siyasi oyunlarla dolup taşmaktadır. Belki de herkes bu oyunların peşindedir ve herkes ancak en iyi stratejiyi güttüğü takdirde zirvede söz sahibi olmaktadır. Ama zaten sorun da buradadır, "söz sahibi" olmaya çalışmak kişisel bir şeydir. Zaten siyasette söz sahibi olamıyor ve halkın desteğini alamıyorsanız, zaten o toplumun bir temsilcisi olmayı hak etmiyorsunuz demektir. Toplumun temsilcisi olma yeterliliğinde olamayan hiç kimse zaten siyaset arenasında olmamalıdır. Israrla olmaya devam ediyorsa ya da bunu istiyorsa orada halka ve ülkeye hizmetten bahsedilemez, kişisel çıkarlardan bahsedilebilir. Ama artık ne yazık ki oy kullanma dinamikleri de siyaset kadar kirlenmiş olabilir. Siz oyunuzu geri çekebilirsiniz ama günümüzde geniş kitleler, sadece ve sadece, kendi şahsi çıkarlarını koruyan siyasetçileri desteklemektedir. Ülkenin ve halkın genelinin iyiliğini isteyen bir seçmen kitlesi kalmamıştır. Yani belki de siyasetteki kirlenme aslında siyasetin değil halkın ve kitlelerin kirlenmesini gösteriyordur. Her toplum de hak ettiği gibi yönetilir. Siyasete şahsi çıkarları için girmek isteyecek kişiler ve gruplar da, siyasete şahsi çıkarları için girenleri destekler. Çünkü o siyasetçi, o kitlenin temsilcisidir. Bu yaklaşımların hiç birinin, medeni ve ahlaklı toplumlarda ve ideal yönetim biçimlerinde yeri yoktur.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın