Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Atakan Çelik
Atakan Çelik
1,091 UP
Üye
18

Hücre neden bölünür?

Buna hücrenin sitoplazma ve çekirdegi büyüdüğü için hücre yüzey alanıni artırmak için bölünür gibi açıklamalar yaparsanız burda hücreye bilinç atfedersiniz, hücrenin yüzey alanını artırmak gibi bir amacı yok, hücre büyüdü diyelim sonra hücre neden bölünüyor o süreç neden bölünmeye doğru işliyor? Yani o mekanizmalar neden bölünmeye doğru çalışıyor?
2,172 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Hücreler bölünüyor, çünkü fizik yasaları bunu dikte ediyor. Ve hayır, hiçbir doğa yasasının işlemesi, doğaya "bilinç atamak/atfetmek" olmuyor; bu en iyi ihtimalle ispatsız bir iddia, en kötü ihtimalleyse tamamen hatalı bir varsayım. Doğada bir şeyler olup bitiyor, biz onları inceleyip "Doğanın yasası buymuş." diyoruz. Sonra siz gidip o yasaya ve sebeplerine bir bilinç atamayı seçebilirsiniz; bu, o yasanın bilinci olduğu veya bilinçli bir sebeple o şekilde olduğu anlamına gelmez. İspat yükü, iddia sahibinin omuzlarındadır.

Basit yapılı bir hücrenin, hele ki koaservatların bölünmesiyle bir su baloncuğunun bölünmesi arasında fiziksel anlamda bir fark yok. Su baloncuklarının da "bilinci" var mı? Yok. Bu bölünmenin sebebi, bir küre büyüdükçe o küreyi stabil tutmak için daha fazla madde ve enerji gerekmesi. Bu, malzeme uygunsa yapılabilir (mesela bir balon, bir hücreden çok daha iri bir küreye dönüşebilir); ancak her maddenin belli bir sınırı var. O sınırı aştıktan sonra ya yırtılıyor (eğer esnek olmayan malzemeden yapıldıysa genelde olan bu) ya daha küçük parçalara bölünüyor (eğer daha esnek bir moleküler yapıya sahipse olan bu) ya da ince uzun bir forma dönüşüyor (ikisi arasında kalan malzemelerde genelde olan bu).

Tüm Reklamları Kapat

Hücrelerde yüzey alanının hacmi destekleyemeyecek kadar büyümesi sonucunda bölünmenin yaşanmasının nedeni, hücrenin bilip de "Evet, artık hacmim çok büyüdü, bölünsem iyi olur." demesiyle olmuyor. Hacim/yüzey alanı oranı malzemeye bağlı olarak belli bir değeri aştığında, tıpkı serbest bırakılan bir topun düşmek zorunda olması gibi küre de bölünmek veya yırtılmak zorunda kalıyor. Aksi takdirde hücre içine alınan parçalar, hacmi desteklemeye yetmemeye başlıyor. Dolayısıyla bu bir tercih değil, fizik yasalarının dikte ettiği bir zorunluluk.

Kürenin hacmi ve yüzey alanı arasındaki ilişki bunu net bir şekilde gösteriyor:

Tüm Reklamları Kapat

Yani hücrenin yarıçapı arttıkça, alan hacmin yarıçapın 3'te 1'iyle orantılı bir miktarda gerisinde kalmaya başlıyor. Bu, şu nedenle önemli: Hücre içine madde giriş-çıkışı yüzey alanı boyunca yapılıyor, hacim boyunca değil. Ama hücrenin hacmi boyunca beslenmesi ve tamir edilmesi gerekiyor. Bu yapılamadığında, hücre de ya patlıyor ya uzuyor ya bölünüyor. Bunda bilinçli olması gereken hiçbir şey yok.

Buraya kadar olan amitoz bölünme. Bu basit bölünme tipinin doğal seçilim yoluyla karmaşıklaşmasıyla önce mitoz, sonra mitozun çiftlenmesiyle mayoz evrimleşiyor.

164 görüntülenme
28
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close