Puan Ver
0
Puan Ver

Homo erectusun iki ayak üzerine kalkması ellerini kaybeden bir bireyin öncülüğünü yaptığı bir olgu olabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Merhaba, öncelikle şunu söylemem gerek; sorunuz güzel ancak fazla düşünülmeden sorulmuş gibi geldi bana. İzah etmeme izin verin.

Bipedalizm (iki ayak üstünde yürüme) homo türüne boşta kalan ellerini daha etkili ve kontrollü bir şekilde kullanmasını sağlamıştır. O yüzden elleri olmayan bir bireyin buna öncüllük etmesi biraz zor. Anladığım kadarıyla sorunuzda ellerin sonradan kaybolmasından bahsediyorsunuz eğer öyle bi durum varsa zaten bu genlere işlemez sadece dış görünüşte kalır. Diğer türlü düşünürsek yani doğuştan olmadığını, doğada bir uzvu eksik olan hayvanların ne kadar zorlandığını görebilirsiniz gerek avlanmada gerek korunmada vb. İlk baştaki yargım da bundan kaynaklanıyor. Bir şeyin evrimsel süreçte seçilmesi için avantajlı olması gerekir ancak uzuv eksikliği büyük bir dezavantajdır. Onun dışında eğer sizin dediğiniz gibi bir durum olsaydı ve o özellik avantajlı duruma geçseydi şu anda size bu yazıyı yazmamı sağlayan ellerimin de olmaması gerekirdi. Eklediğim kaynaklarda da bipedalizme adapte olma sırasında gerçekleşen olaylardan bahsediliyor okursan dediklerimi daha rahat anlayabilirsin.

İyi akşamlar dilerim...

Teşekkür
2

Kaynaklar

  1. Kaynak 1
  2. Kaynak 2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ahlak, şahsen sevmediğimiz kişilere karşı takındığımız tutum ile ölçülür.”
Oscar Wilde
Geri Bildirim Gönder