Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ahmet Can
Ahmet Can Üye
1
Hızlı okumak daha iyi konsantre olmamızı sağlar mı?
Merhabalar Hızlı okuma kursları insanların 1300 kelimelik düşünebilme kapasitemiz olduğunu bu yüzden yavaş okuyan insanların okurken hayallere daldığından bahsediyor. Böyle bir durum gerçekten var mı? Gerçekten hızlı okursak daha iyi mi anlarız?
188 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Bora Menderes
Bora Menderes Meraklı bir lise öğrencisi

Kardeşim bunu hızlı okuma öğrenmeye çalışan ve hızlı okumayı halihazırda uygulayan biri olarak söylüyorum. Tamamen kendi deneyimlerimden.

Bu hobiye tam bir ay önce 20 Şubat'da başladım. O anki deneyimlerim:

Okuken yavaş okuyordum, okurken yavaş okumamdan dolayı -bu herkesde olmaz ama- nedense kafam karışıyordu ve baştaki sözcüklerle alakalı bağlantıyı unutabiliyordum. Ayrıca dediğin gibi yavaş okurken beynimi ve göz kaslarımı az kullandığım için (burada kastığım şey normal okuma yapmak) hayallere dalıyordum.

Bu Reklamı Kapat

Yani şöyle örnekleyebilirim: Bir bilgisayar oyunun yavaş oynarken sıkılabilir mayışabilirsiniz. Fakat o bilgisayar oyununu tam teşekküllü ve aksiyonlu şekilde oynarsan oyuna kendini kaptırırsın yani oyuna "kendini verirsin". Hızlı okumada böyle yavaş okurken göz kaslarını çok kasmıyorsun doğal olarak kendini tam vermediğin için dalabiliyorsun. Ağır bir roman olan "Karamazov Kardeşler'in" dopdolu sayfalarını 1,5~ dakika civarında okuyuyordum.

Okuma hızım: 300~

Bugün 20 Mart.

Bu Reklamı Kapat

Hızlı okumamı geliştirdim. Ağır bir roman olan "Karamazov Kardeşler'in" dopdolu sayfalarını 45~ saniye civarında okuyabiliyorum. %80 anlıyorum. Eğer ne kadar aralıksız okursan ve romana kendimi kaptırırsam bu süre daha da kısalabiliyor. Mesela 3 göz gezdirmede okuduğum satırı 2 göz gezdirmede okuyabiliyorum.

Önceki aya göre odaklanmam arttı. Bunu ciddi söylüyorum. Kitap okurken çok yorgun değilsem %85~ oranında odaklanıyorum. Anlama seviyesine gelirsek tabi ki hızlı okuma öğrenme sürecimde (hala devam ediyor) anlama oranımın azaldığı günler oldu çünkü yıllardır gözüm ve beynim normal okuma şeklinde okuyordu. Fakat şu anki hızım itibariyle anlama oranımın bir romanda 80-85~ olduğunu gözlemledim.

Bu sayı hızlı okumaya başladığımdan bir hafta sonra %55-60~'dı. Tabi ki bu romanda böyle, düşünce kitaplarında işler değişiyor. Bu arada eski okuma tarzıyla "büyük ölçüde" içimden cümleleri tekrarladığımdan dolayı kafam bazen karışabiliyordu. Hele sesli ortamda gerçekten büyük problem. Ufak bir bilgi olarak da hızlı okuma şuana kadar edebi hazzı azaltmadı aksine arttırdı. Şahsen böyle gözlemledim.

Okuma hızım: 550~

Kısa Cevap: "Tecrübelerime göre evet". Bu arada Kennedy de 1200 sözcük/dakika ile okuyormuş edebiyat terminatörü.

Not: Kaynak olarak ne kadar bilimsel olmasa da burada kendi tecrübelerimi aktardım. Tabi ki de işin bilimsel yönü vardır. Kaynak eklemek zorunlu olduğu için dolduruyorum bir şeyler.

416 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Tecrübem Bu Link De Sitem.. (20 March 2020). Alındığı Tarih: 20 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Özgür Abacı
Özgür Abacı Hızlı okuma konusunda araştırma yaptım.

Kaynağa göre, evet, John F. Kennedy Evelyn Wood'un hızlı okuma programına katılmış ancak okuma hızı hakkında bir kayıta rastlanmamış. Yani dakikada 1200 sözcük okuduğu iddiası sağlam değil.

Bilim insanlarına göre okuduğumuzu iyi anlamak için içten seslendirme yapmak şart. Buna "reading" ile "audio"nun karışımı olan "rauding" adlandırmasını yapmışlar. "Rauding"i hızlı okuyucular bile yapıyorlar. Zaten iç sesi tamamen susturmak diye bir şey mümkün değil.

Okuma hızınızı belli bir seviyeye kadar artırabilirsiniz. O da dakikada 600 sözcük civarı. Bu hızın üstüne çıkıldığında anlama oranında dramatik düşüşler meydana geliyor.

Bu Reklamı Kapat

Dakikada 10000 sözcük okuduklarını bile iddia edenler çıkmış. Ancak NASA bu iddialardan birini test ettiğinde, bu tekniği kullanmayla kullanmama arasında fark edilir bir görülememiş. Bu nedenle hızlı okuma olayına şüpheyle yaklaşmakta fayda var.

Hızlı okumaya, daha doğrusu hızlı olan her şeye karşı (mesela fast food) gibi doğmuş bir akım var. Yavaş okuma... Yavaş okunarak metinden daha fazla şey öğrenileceği, daha iyi hatırlanacağını ve metinden daha çok zevk alınacağını iddia eden bu akım benim de favorim. Bu konuyla ilgili de kaynakçaya bir bağlantı bırakıyorum.

Kaynaklar

  1. B.Dunning. Speed Reading. (22 August 2021). Alındığı Tarih: 22 August 2021. Alındığı Yer: Skeptoid | Arşiv Bağlantısı
  2. Dr. Danielle S. McNamara. Preliminary Analysis Of Photoreading. (22 August 2021). Alındığı Tarih: 22 August 2021. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
  3. Pat Leach. Let’s Start A Movement-Slow Reading | Pat Leach | Tedxlincoln. (22 August 2021). Alındığı Tarih: 22 August 2021. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et