Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Hızlı okumak daha iyi konsantre olmamızı sağlar mı?

Merhabalar hızlı okuma kursları insanların 1300 kelimelik düşünebilme kapasitemiz olduğunu bu yüzden yavaş okuyan insanların okurken hayallere daldığından bahsediyor. Böyle bir durum gerçekten var mı? Gerçekten hızlı okursak daha iyi mi anlarız?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kardeşim bunu hızlı okuma öğrenmeye çalışan ve hızlı okumayı halihazırda uygulayan biri olarak söylüyorum. Tamamen kendi deneyimlerimden.

Bu hobiye tam bir ay önce 20 Şubat'da başladım. O anki deneyimlerim:

Okuken yavaş okuyordum, okurken yavaş okumamdan dolayı -bu herkesde olmaz ama- nedense kafam karışıyordu ve baştaki sözcüklerle alakalı bağlantıyı unutabiliyordum. Ayrıca dediğin gibi yavaş okurken beynimi ve göz kaslarımı az kullandığım için (burada kastığım şey normal okuma yapmak) hayallere dalıyordum.

Yani şöyle örnekleyebilirim: Bir bilgisayar oyunun yavaş oynarken sıkılabilir mayışabilirsiniz. Fakat o bilgisayar oyununu tam teşekküllü ve aksiyonlu şekilde oynarsan oyuna kendini kaptırırsın yani oyuna "kendini verirsin". Hızlı okumada böyle yavaş okurken göz kaslarını çok kasmıyorsun doğal olarak kendini tam vermediğin için dalabiliyorsun. Ağır bir roman olan "Karamazov Kardeşler'in" dopdolu sayfalarını 1,5~ dakika civarında okuyuyordum.

Okuma hızım: 300~

Bugün 20 Mart.

Hızlı okumamı geliştirdim. Ağır bir roman olan "Karamazov Kardeşler'in" dopdolu sayfalarını 45~ saniye civarında okuyabiliyorum. %80 anlıyorum. Eğer ne kadar aralıksız okursan ve romana kendimi kaptırırsam bu süre daha da kısalabiliyor. Mesela 3 göz gezdirmede okuduğum satırı 2 göz gezdirmede okuyabiliyorum.

Önceki aya göre odaklanmam arttı. Bunu ciddi söylüyorum. Kitap okurken çok yorgun değilsem %85~ oranında odaklanıyorum. Anlama seviyesine gelirsek tabi ki hızlı okuma öğrenme sürecimde (hala devam ediyor) anlama oranımın azaldığı günler oldu çünkü yıllardır gözüm ve beynim normal okuma şeklinde okuyordu. Fakat şu anki hızım itibariyle anlama oranımın bir romanda 80-85~ olduğunu gözlemledim.

Bu sayı hızlı okumaya başladığımdan bir hafta sonra %55-60~'dı. Tabi ki bu romanda böyle, düşünce kitaplarında işler değişiyor. Bu arada eski okuma tarzıyla "büyük ölçüde" içimden cümleleri tekrarladığımdan dolayı kafam bazen karışabiliyordu. Hele sesli ortamda gerçekten büyük problem. Ufak bir bilgi olarak da hızlı okuma şuana kadar edebi hazzı azaltmadı aksine arttırdı. Şahsen böyle gözlemledim.

Okuma hızım: 550~

Kısa Cevap: "Tecrübelerime göre evet". Bu arada Kennedy de 1200 sözcük/dakika ile okuyormuş edebiyat terminatörü.

Not: Kaynak olarak ne kadar bilimsel olmasa da burada kendi tecrübelerimi aktardım. Tabi ki de işin bilimsel yönü vardır. Kaynak eklemek zorunlu olduğu için dolduruyorum bir şeyler.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Tecrübem bu link de sitem. Bu kaynak kendi tecrübemdir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji bir bilimdir. Evrim ise onu eşsiz kılan gerçektir.”
Jared Diamond
Geri Bildirim Gönder