Puan Ver
0
Puan Ver

Higgs bozonu nasıl kütle kazandırır?

Qfd ile ilgili araştırma yaptım ancak tam olarak tatmin olamadım çünkü qfd sayesinde neden kütle kazandırdığını anlayabiliyorum ama nasıl kazandırdığını anlayamadım. Higgs alanındaki bozonlarla etkileşimi sayesinde mi? Peki bu etkileşim nasıl bir etkileşim ki kütle kazandırıyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Kaynaktaki videoda bir maddenin nasıl kütle kazandığı basit bir şekilde açıklanmış faydalı olacağına inanıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=joTKd5j3mzk

Basit bir cümleyle; Higgs alanıyla ne kadar etkileşirse o kadar büyük kütlesi olur. Etkileşmeyenlerin kütlesi olmaz.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yaratılışçılar, teorilerin tüm gece sarhoş olduktan sonra hayal ettiğiniz bir şey olduğunu zannetmektedirler.”
Isaac Asimov
Geri Bildirim Gönder