Puan Ver
0
Puan Ver

Higgs alanı / bozonu bir ortamdan uzaklaştırılamaz mı?

Yanlış bilmiyorsam kütlesi olan bir maddenin ışık hızına ulaşamama nedeni higgs alanı peki higgs alanı olmayan bir ortam yapılaz mı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Higgs alanı ve higgs parçacığı, kütlenin oluşumuna neden olan yapının kendisi.

Yani o alan sayesinde biz varlık - madde algısına sahibiz.

Eğer higgs alanı dışından bahsedersek, biz varlığımızı koruyamayacağımız bir ortamdan bahsediyor oluruz.

Yapacağımız bütün gözlem ya da deneylerin higgs alanına bağlı maddeyle olacağını düşünürsek, olası bir higgs alanı dışı ortamda geçersiz kalacaklardır.

Bir de higgs alanı, evrenin doğasının bir parçası. Ona müdahele edebiliyor olsaydık, evrenin sırları konusunda oldukça ilerlemiş olurduk. Herhalde öyle bir aşamada, kuasarlar arası yolculuklardan bahsedecektik en alt seviyede.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki hayvanlarla çalışmayı kafanıza koyarsanız, öyle veya böyle bunu başarırsınız. Ama bunu sonuna kadar istemeniz, her fırsatı kollamanız ve asla vazgeçmemeniz gerek.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder