Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Hidrojen klorür benzenin içinde moleküler çözünüyor bu nasıl oluyor?

Neden dibe batmıyor hcl' nin benzen içindeki çözünmesinin mekanizmasını detaylı bir şekilde açıklar mısınız

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sorunuz sanırım Hidroklorik asitin neden tıpkı sudaki gibi iyonlarına ayrışacak şekilde benzende proton yoğunluklu bir çözelti meydana getirmediğini ve nasıl moleküler ayrışabileceğini soruyor. Açıklayalım.

Öncelikle Neden İyonlarına Ayrışarak Çözünmüyor ?

Bir madde , elektrostatik dengesi kutuplu halde olan bir çözücüye bırakıldığında ; kutupluluğu çözücünün kutupluluğuna ne kadar yakınsa , çözücü moleküllerinin kutuplu uçlarının uygulayacağı elektrostatik kuvvetin değeri bir o kadar artacak ve böylece maddenin bir molekülünün kendi içindeki bağı koparmaya yetecek bir değer oluşacaktır.

Aslında bu başka açıdan , elektronegatifliği fazla olan grubun , diğer bir gruba yada atoma bırakacağı pozitif yoğunluğun artması sonucu elektron alabilmesine bağlıdır. Örneğin H-Cl bağındaki hidrojenin elektron yoğunluğunun azlığı , suyun bir molekülündeki ortaklanmamış elektronlara bu hidrojenin tutunmasını sağlar. Bu aslında elektrostatik kuvveti etkileyen kutupluluk kıstasını yaratan nedenin açıklanmış halidir.

Benzen ise , Hidrojenin kısmi pozitifliğini dindirebilecek bir elektron yoğunluğuna sahip uç barındırmamaktadır , çünkü kutupluluk dengesi farklıdır - bu molekülün kendi içindeki kovalent bağı ayrıştırmaz.

Gelelim Nasıl Moleküler Çözünür ?

Elbette iki HCl molekülü arasındaki yüksek kutupluluğun yol açtığı çekim kuvvetlerini , kutupluluğu düşük Benzen ile HCl arasındaki bir çekim kuvvetinin yenmesi olası değildir. Ama uygun geometride bunların çevrelenendiği düşünüldüğünde 1e1 bir yakınlaşma yerine çoklu etkileşim gözlenir. Bu yüzden bir net kuvvet diyagramı çizip az sayıda düşük büyüklükte kuvvetin bir yüksek büyüklükte kuvveti dengeleyebileceğini görebilirsiniz. Bu aslında HCl'nin hiç etkileşmemesi ihtimalini sıfıra indirerek moleküler çözünmesini sağlar.

124 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şansı en az hak edenler, onu en çok arzularlar.”
Moliere