Sorulara Dön
0
Sahtebilim & Şüphecilik

Hiçbir bilimsel açıklamaya itibar etmeyen topluluklar hakkında ne düşünüyorsunuz?

'koronavirüse inanmıyorum' diyen bir topluluk var.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Yusuf merhaba,

Maalesef koronavirüs öncesinde de aşı karşıtlarıyla mücadele ediyorduk. Geçmişten bugüne gelerek bakmak istiyorum.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2019 yılında kızamıkla ilgili yayınladığı raporda; Türkiye’de 2666 kızamık vakası olduğunu bildirdi. 2018 yılına oranla bu veriler bizlere kızamık vaka sayısında artışın olduğunu göstermektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı 2017 yılında 23.000 ailenin çocuğunu aşılatmadığı bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştır. Bu paylaşımın daha güncel halini maalesef bulamadım.

Aşı karşıtlığının en temeline baktığımızda 1998 yılında Lancet dergisinde İngiliz cerrah Andrew Wakefield KKK (Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak) karma aşısının yapıldığı çocuklarda aşının otizme neden olduğunu iddia etmişti[1]. Bu sözde bilimsel makale referansıyla Avrupa Kıta’sındaki ülkelerde aşı karşıtlığı savunuldu. Bu süreçte kızamık aşısı olanların sayısında anlamlı düşüş raporlandı. Bu yayının aksine, daha sonra yapılan akademik çalışmalarda aşı ile otizm arasında herhangi bir bağlantı bulunamadı. Yayın geri çekildi ve Wakefield İngiltere’de meslekten ihraç edildi. Ancak aşı konusunda o günden bu yana sürekli kara propagandalar bilinçsiz kesimlerce yapılmakta, ailelerin aşılanmaya karşı direnç göstermesine ön ayak olmaktadırlar.

Öncelikle insanlara bu durum anlatılmalı makaledeki yanlış değerlendirmelerden ve sonucu kasten çarpıtan Wakefield'tan bahsedilmelidir. Ardından aşıların içindeki adjuvanların - ki en çok konuşulan Aliminyum - görevleri kısaca bahsedilmeli insan sağlığına olası etkilerinin en az düzeyde tutulduğuna dikkat çekilmelidir. Ardından en etkili yol olan aşılanmış bireyler ve aşılanmamış bireylerin fotoğrafları insanlara gösterilmeli, bir toplumda kabaca %88 ve üstü aşılamanın ancak toplumsal bağışıklığı koruyabileceği ancak göç, aşılamanın yapılmaması, savaş, afet durumlarında salgınların tekrarlayabileceği sonucunun da yıkıcı olacağı görseller yardımıyla anlatılmalıdır.

Bugün koronavirüs aşısı konusunda insanlar her gün yeni bir şey duyuyorlar ve mutasyon vb kelimeler yabancı geliyordur. Önceki aşılama başarılarımızı anlatıp insanların aşıya olan güvenlerini tazelemeliyiz. Şu an için ulaşabildiğimiz aşı en iyi aşı diyoruz. Çünkü bir an önce bağışıklanmamız hastalığın etkilerini zayıflatacak ve bir süre vaka görülmedikten sonra, Dünya üstündeki her insanda antikor görünceye dek hayatımız anormal yeni normalle sürecektir. Aşı konusunda bir kişiyi kazanmak toplumun sağlığını korumaya eşdeğerdir. Bilimin ışığı yolumuzu aydınlatsın!

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • A. J. Wakefield, et al. (1998). Ileal-Lymphoid-Nodular Hyperplasia, Non-Specific Colitis, And Pervasive Developmental Disorder In Children. Lancet, sf: 637-641. doi: 10.1016/S0140-6736(97)11096-0. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın