Puan Ver
1
Puan Ver

Herhangi bir tehlike ya da saldırı anında neden korumaya yeltendiğimiz ilk yer yüzümüz?

Size doğru bir şey fırlatıldığını düşünün, elleriniz ilk nereye siper olur? Kendi cevabım ve gözlemlerim olarak insanların ellerini ilk yüzlerine götürdüğünü fark ettim. Bunun evrimsel açıdan bir açıklaması var mıdır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Aslında soru şöyle sorulsa daha mantıklı olurdu ; "Dışardan baş bölgemize (yüzümüze) doğru gelen bir tehlike anında neden ellerimizle yüzümüzü koruruz ?"Çünkü aksi takdirde biri sizin diyaframınıza doğru bir yumruk salladığında ellerinizi diyafram bölgenize değil de yüzünüze götürmek suretiyle yüzümüzü korumak biraz saçma ve acı verici olabilir :) Buradan çıkan sonuç şu ; canlı dışardan gelen tehlikelere karşı tehlikenin oluşabileceği noktayı korur.Örneğin biri sizin yüzünüze doğru bir şey atarsa yüzünüzü, biri sizin bacağınıza tekme atarsa sizde bir şekilde tepki olarak bacağınızı korumaya çalışırsınız (tehlikeyi savuşturursunuz) Ancak yüzün diğer vücut bölgelerine göre şöyle bir ayırt edici yönü olabilir ; bilindiği gibi canlıların (deri hariç ) tüm duyu organları yüz ve çevresinde bulunur.Buraya alınacak herhangi bir darbe bu organlarda ciddi hasarlara sebep olabilir.Buda canlının doğada hayatta kalma olasılığını ciddi bir şekilde düşürecektir.Evrimsel süreçte bu nedenlerden dolayı yüzü korumak diğer vücut bölgelerini korumaktan bir adım daha öne çıkmış "olabilir."

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tek başımıza ne az, hep birlikte ne çok şey başarabiliriz!”
Helen Keller
Geri Bildirim Gönder