Sorulara Dön
1
Sahtebilim & Şüphecilik

Herhangi bilimsel bir bilgiden , o bilginin bilinmesini sağlayan gözlemleri bizzat yapmadan nasıl emin olabilirim?

Bilimi akademik düzeyde bilmeyen sıradan bir insan ona söylenen bilimsel bilgilerin doğruluğundan nasıl emin olabilir? Mesela zaman hızlı hareket eden cisimler için yavaş akar. Ben bu bilgiyi biliyorum ama bilginin kanıtınö bilmiyorum. Anlamam için de fizik ve mateamtik bilgim olması gerek. İspatı karmaşık matematiksel formüller olan başka bilgiler de var ama ben bunların hiçbirinin neden gerçek olduklarını anlayamıyorum. Bunların doğru olduklarından nasıl emin olabilirim?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu, gözden kaçan ama çok önemli bir soru. Bilim insanlarına neden güvenelim? Kendimiz test etmiyoruz, gözlemlemiyoruz, araştırma yapmıyoruz ama bilimsel bilgilere inanıyoruz değil mi?

Bunların doğru olduğuna şöyle emin olabilirsiniz:

Bilim, hiç kimsenin tekelinde değil. Elde edilen bilimsel bilgilerin doğruluğunu yanlışlığını yönlendirebilecek hiç bir güç söz konusu değil. Bilim dünyası binlerce üniversite, araştırma kuruluşu, laboratuvar, bilim insanı vs.den oluşuyor ve bir kaynaktan gelen bilgi, diğer tüm kuruluş ve bilim insanlarınca inceleniyor, test ediliyor, araştırılıyor, sınanıyor. Danimarka'dan çıkan bir bilimsel bilgi, Japonya'da, Avustralya'da, Hindistan'da, Şili'de, Türkiye'de, Rusya'da, İran'da test ediliyor, inceleniyor, çürütülmeye çalışılıyor. Siz bir bilginin kanıtını bilmiyor olabilirsiniz, bu normal ama diğer bilim insanları biliyorlar. Ve elde edilen bilgiler üzerine yapılan sınamalar yıllar boyu sürüyor. Danimarka'dan çıkan bilgiyi Danimarka test ediyor zaten. Ve bir bilgiyi hiç bir başka bilimsel otorite çürütemiyorsa "şu an için doğru ve geçerlidir" diyoruz. Bunlar hakkında makaleler yazılıyor, açıklamalar benzetimler yapılıyor, bilgiler kamuoyuna, bizlere iletiliyor. Evrim Ağacı, bu konuda Türkiye'deki en güçlü özel ve bağımsız platformlardan biri örneğin. Bu sitede yayınlanıp güvenilirliği konusunda şüpheye düşülmüş bir makale olmuş mu hiç? Hayır. Olmaz. Bugüne kadar olmadı ki Evrim Ağacı bugünkü güvenilirliği sağlayabildi.

Ve bilimsel iddiada olan tüm kurum, kuruluş, kişi, platformların ortak iddiası ciddiyet ve güvenilirlik. Hiç kimse bunun sarsılmasını istemiyor çünkü bu olursa kaybedilen güvenin tekrar inşa edilmesi çok zor. Güvenilirliğin kıstası nedir peki? Bilimsel yöntemlere bağlılık. Tüm çalışmalar bilimsel esaslara göre olmak zorunda. Bilimsel güvenilirliği olan yerlerde yayınlanmak zorunda. Ülkemizde binlerce profesör var. Neden bilim dünyasında Türkiyenin gücü zayıf? Çünkü binlerce Türk profesör, tüm dünyanın saygınlığını kazanmış ortam ve kaynaklara makale ve çalışma yollamış değil. Dünyadaki en iyi 500 üniversite sıralamalarında tek bir üniversitemiz yok. Neden? Ortada, bilim dünyasınca dikkate alınan fazla çalışma yok çünkü.

Bilimsel otoriteler, güvenilirlikleri en yüksek kuruluşlar olmuşlardır geçmişten beri. Zaten bilimin mantığı, doğası kendini test ettiği için ortada bir sorun yok. Bu bilgileri bize iletenlerin de güvenilirliği sağlam oldukça onlardan bilgi almaktan çekinmeye gerek yok.

168 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et