Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Her şeyin teorisi olmadan olmaz mı?

Bilim insanları sicim teorisi ve quantum gravity gibi teorilerle bütün fiziği açıklamaya çalışıyor. Benim sorum şu her şeyi bir teoriyle değilde ayrı ayrı teorilerle açıklayamaz mıyız?

2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

buradaki anlam tek bir teori değildir.birbirine bağlı teorilerdir. bildiğin kuantum fiziği parçacığı fiziğini genel görelilik teorisi evrendeki şeyleri açıklıyor. ama buradaki sıkıntı uyuşmazlık. senin dediğin gibi bundan 2 ya da fazla teori ile çıkıp birbiriyle bağlı olunca da her şeyin teorileri de olabilir. buradaki tekillik en basit hale indirgemek. o yüzden tek bir teori olsun istiyorlar.

Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Kaynaklar

  1. her şeyin teorisi

Her şeyi bir teori yerine ayrı ayrı teorilerle açıklamak bilimin bir aşaması, ve aslına bakarsanız geri bir aşaması. Bilim en temelde, birbirinden çok ayrıymış gibi görünen şeylerin aynı yasalara tabi olduğunu görmek ve göstermekten ibaret. Bu nedenle fizigin başlangıcı olarak Newton a işaret edilir. Gök cisimlerin birbirini çekmesi ve dünyadaki cisimlerin serbest bırakıldığında yere düşmesi birbirinden çok ayrı olaylar olsa da aynı yasalara tabi olduğunu göstermiştir. Elektrik yüklü cisimlerin birbirini çekmesi ile mıknatısın demiri çekmesi birbirinden çok ayrı olaylar gibi algılansa da sonraları bunların aynı şey olduğu görülmüştür. Bu görüldükten sonra, artık ayrı ayrı elektrik ya da manyetik kavramları yerine, elektromanyetik kavramı hayatımıza girmiştir. Yine birbirinden çok ayrı etkilere sahip olan zayıf kuvvet, güçlü kuvvet ve elektromanyetik kuvvetin aslında aynı yasaya tabi olduğu daha sonra gösterilmiştir.

Özetle bilim birbirinden ayrıymış gibi görülen yasaların ve kavramların birleştirilmesinin tarihidir. Bu nedenle her şeyin teorisine giden yolun, aslında birimin olağan seyri olduğunu düşünebiliriz. Her şeyin teorisi olmadan olmaz mı bilmiyorum, ama her şeyin teorisine doğru yürümeden olmaz, çünkü bilimin doğasında vardır bu.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Her şeyin teorisi (İngilizce) Türkçe çevirisi hepsini kapsamadığı için eklemek istedim
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Birçok insanda, Dünya’nın evrenin merkezinde ve kendilerinin de tüm türlerin merkezinde olduklarına inanmalarını sağlayan büyük bir ego vardır.”
Ann Druyan