Sorulara Dön
0
Felsefe

Her filozofun bir inancı var mıdır?

Bir arkadasim bu konuda bir fikir paylasmisti. Bazi filozoflarin buldugu cevaplardan tatmin oldugunu bazilarinin ise tatmin olmayip, cevaplari yetersiz buldugu icin boyle bir izledigini soyluyor. Bu dusuncenin ne kadar dogru olabilecegi hakkinda sorularim var.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle inanmak çok geniş bir kavramdır. Bu yüzden inanç kavramının anlamları ile başlayalım.

İnanç nedir?

Wikipedia'ya göre inanç, gerçekte kesin olan bir şeyin kanıtlanması için ampirik kanıtlar olsun veya olmasın bir kişinin zihninde oluşan duruma verilen isimdir. İnancın tanımlanmasının bir başka yolu ise bunun gerçek olma olasılığına karşı pozitif yönde tutum gösteren bir tutumun zihinsel temsil olarak görülüyor olmasıdır.

Başka bir kaynaktan(kaynak 2) alıntıladığıma göre sözlüklerde genellikle 3 terim olduğundan bahsediliyordu, bunlar:

1. Bir düşünceye gönülden bağlı bulunma; inanılan şey, görüş, öğreti.

2. Tanrı' ya, bir dine inanma, iman, itikat.

3. Birine duyulan güven, inanma duygusudur.

Pek çok kaynakta inanç kavramının bu ve buna benzer şekilde tanımlandığını görüyoruz. O zaman bu cevabımda ele alacağım inanç kavramı şu anlamda olacak: "Bir görüş/düşünceye olumlu yaklaşmak, doğruyu o görüş/düşünce kabul etmek."

Şimdi felsefe ve filozoflar ile ilişkisi üzerine düşünmeye başlayalım. Felsefe özünde soru sormayı ve bu sorulara tutarlı yanıtlar aramayı amaç bellemiştir. Konu nesnel olmayan bilgiye geldiği zaman herkes için farklı bir düşünceye yol açılmış olur. Bu da sanki bizim inanç kavramımıza doğru bir eğilim gösteriyor.

Bu noktada inanç kavramı gerçekten önemli bir yer kazanıyor. Eğer kabul edeceğimiz inanç kavramı "Bir fikre olumlu yaklaşmak" ise bütün filozofların en az bir konuda bir inancı olduğundan bahsedilebillir.

Öte yandan ele alacağımız inanç kavramı "Bir fikri doğru kabul etmek" ise bu noktada filozofları ayırmak durumundayız. Kendi felsefesini temelde doğru kabul eden fakat üzerinde ufak değişikliklere giden filozofların inanca sahip olduğunu, kendi düşüncesine kesin doğru gözüyle bakmayıp her an düşüncesini değiştirmeye açık filozoflara inançsız diyebiliriz bu inanç kavramına göre. (Buradaki filozofların tek bir konu üzerine görüşlerini düşünerek inançlı/inançsız yorumu yapılmıştır.)

Sonuç olarak

Kendi içinde pek çok farklı düşünceye sahip olan felsefe alanı belki de bir şeylere inanmak için en uygun alandır. Bu noktada inanmak kavramından anladığımız şeye göre olayı yorumlamalıyız. Sorunuza verebileceğim en öz ve net cevap bu şekildedir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, iyi günler dilerim :)

147 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Wikipedia. İnanç. (07 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 04 Haziran 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  • Nedir. İnanç Nedir?. (04 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 04 Haziran 2021. Alındığı Yer: Nedir | Arşiv Bağlantısı
  • B. M. Seferoğlu. Felsefe Nedir? Felsefe Gerekli Midir? Felsefe Nasıl Çalışır Ve Alt Dalları Nelerdir?. (04 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 16 Mayıs 2019. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın